Znojemská vinařská stezka

Délka trasy:
189 km
Povrch:
77 % silnice se slabým automobilovým provozem, 23 % cyklostezky a lehké terénní úseky
Vhodné pro:
Trasa je vhodná pro všechny kategorie cykloturistů.
Značení:
cyklistické značky se stylizovaným sklepním žúdrem zelené barvy
Nejvyšší bod:
428 m n. m.
Nejnižší bod:
177 m n. m.
Navštívíte místa

Znojmo, HnaniceŠatov, Dobšice, Božice, Břežany, Šanov, Višňové, Miroslav, Troskotovice, Vlasatice, Kubšice, VedroviceMoravský Krumlov, Jezeřany-Maršovice

Fotogalerie

Pestrá cykloturistika v severních partiích Znojemska

I když Moravský Krumlov si většina z nás spojuje spíše s chátrajícím zámkem a Slovanskou epopejí Alfonse Muchy než s vínem, severní část Znojemské vinařské stezky prochází záměrně právě tudy. V této oblasti vede trasa většinou po klidných silnicích, nejvýznamnější vinařskou obcí severního Znojemska jsou Olbramovice. Malovaný sklepní komplex, vinařské experimenty, stylové ubytování i výbornou domácí kuchyni nabízí Markovy vinné sklepy. Nedaleké rodinné vinařství Matoušovi sází spíše na tradici a domácí atmosféru vinařských i ubytovacích služeb.

Na své další pouti střídá stezka silnici s atraktivními terénními úseky, zajímavou zastávkou je město Miroslav se zámkem a židovským hřbitovem. S blížícím se Znojmem přibývají vinice a známá vinařská střediska. Malebné Višňové, které je velkou zahradou se zámkem, cyklopenzionem a nabídkou ochutnávek vína, Horní Dunajovice se šikmou kostelní věží a prvotřídními vinařskými tratěmi nebo Želetice a Vítonice se svými zapomenutými sklepními uličkami. V Prosiměřicích se trasa stezky rozdvojuje, východní větev směřuje přes PráčeLechoviceBožice a Hrušovany do Hrabětic, aby se v lesíku za obcí napojila na páteřní Moravskou vinnou stezkuJihozápadní větev se vydává ke kamenným zdím královského města Znojma s nepřebernou nabídkou turistických a vinařských zajímavostí.

Ve Znojmě doporučujeme návštěvu Cyklistického informačního centra ve Staré Vodárně (Znojmo, ulice U Obří hlavy), které poskytuje kompletní informační i technický servis pro cyklisty.

Národním parkem Podyjí

Ze Znojma se stezka vydává směrem na jihovýchod a přes Mašovice a Podmolí vstupuje do Národního parku Podyjí. V souběhu s Greenways Praha–Vídeň kopíruje meandry řeky Dyje a sleduje romantickou přírodní scenérii parku. Nenechte si ujít návštěvu ochutnávkového stánku společnosti Znovín na úpatí vinice Šobes, kde se podávají vína pocházející z této legendární viniční trati. Cestou do Šatova, kde jižní větev Znojemské vinařské stezky končí, musíte překonat visutou lávku přes Dyji a stoupání, jehož vrchol vás odmění širokým výhledem do kraje s dominantou ojedinělého kostela sv. Wolfganga v nedalekých Hnanicích. Nad Šatovem zakončete putování krátkým sjezdem do městysu, kde se Znojemská vinařská stezka napojuje na Moravskou vinnou. Větší část Šatova je památkově chráněnou zónou venkovské architektury a mezi sklepní stavby zdejší kolonie patří i ojedinělé podzemí Malovaného sklepa. Milovníky vojenské historie určitě zaujme naučná stezka těsně před vjezdem od městysu, která mapuje předválečné opevnění Šatova s ukázkou vybavení bunkrů a dobové vojenské techniky.
 

Hodnocení
Řadit dle:
Obecné hodnocení
Známka
Slovní hodnocení
Autor
Datum
Pozitivní
Veli pěkné svezení.
Tomáš Knápek
5. 12. 2012 23:47:41
Přidat hodnocení
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné

 Security code
*Vaše hodnocení:

*Vaše známka:

Apartmány Stará Brusírna

Kousek od Znojma, ve vinařské obci Šatov jsme pro Vás otevřeli nové a útulné apartmány pro milovníky vína a cykloturistiky. Poloha v srdci znojemské vinařské oblasti, na okraji NP Podyjí a u hranic s Rakouskem. Náš penzion naleznete v kompletně zrekonstruovaném domě, ve kterém sídlila rodinná brusírna skla založená v roce 1934. V penzionu se nachází čty ...

Bez hodnocení
Camp a penzion Havraníky

Náš rodinný Penzion a Camp v Havraníkách se nachází v malebném prostředí znojemské vinařské oblasti v samotném srdci vinařských stezek a na hranicích Národního parku PODYJÍ. Kemp nabízí chatovou osadu - 5 chatek (po 4 lůžkách) a 1 srub se 4 pokoji (1+4+4+6 lůžek).

Bez hodnocení
Cyklopenzion Višňové

Nově vybudovaný cyklopenzion v původním kině. Maximálně využitý prostor s koncepčně řešeným interiérem s maximálním citem pro potřeby cyklistů. Nadstandardně vybavená dílna pro opravy kol, odpočinková místnost se zázemím pro úpravu potravin. V budově je sauna a až luxusně vyřešeno umývání kol. Dostatečný prostor byl vě...

1 hodnocení
Degustační sklep VINO HORT

Vinařství VINO HORT bylo založeno roku 1999 a nabízí spoustu druhů degustace ve vlastním sklepě.

Bez hodnocení
Hotel Happy Star

Cyklisti, cyklistkyně, cyklisčata… prchejte k Hnanicím, kde je zábava! Na kole, tandemu nebo střemhlav rogalem… zaparkujte a užijte si pobyt po dni toulavém! Romantika, bublinky, infrasauna… zkušený masér Vám kosti narovná! 4hvězdičková kolárna na vysoké úrovni – 4hvězdičkový hotel o ráfek výš – 3hvězdičkové ceny – zážitkové ubytování s mnoha balíčky

2 hodnocení

www.vinohort.cz Leska 69, Dobšice
+420602149445
info@vinohort.cz

Degustační sklep VINO HORT

Vinařství VINO HORT bylo založeno roku 1999 a nabízí spoustu druhů degustace ve vlastním sklepě.


www.romanpolak.cz Šatov 49
602 561 546
vino@romanpolak.cz

Vinařství Roman Polák

Je dnes spousta milovníků vín vyhledávajících vinařské tradice i novodobý moderní styl vína samotného. Takový kompromis je možné objevit ve sklepě Ing. Romana Poláka a jeho vinařské firmy v Šatově. Malé rodinné vinařství s tradicí od roku 1921 vzniklo v současné podobě v roce 2002 (i když Roman Polák vyrobil své první víno v deseti letech a dodnes si ho pamatuje - byl to Ryzlink vlašský). Klade důraz na pečlivost ve vinici, při výběru hroznů od spolupracujících vinohradníků i výrobě vína. Vinařství hospodaří ve vlastních vinohradech o rozloze 2 ha, část hroznů nakupuje ze Znojemské a Velkopavlovické podoblasti.


www.waldberg.cz Chvalovická sklepní ulička č. 58, Chvalovice
+420736631547
vino@waldberg.cz

VINAŘSTVÍ WALDBERG VRBOVEC s.r.o.

Vinařství Waldberg Vrbovec s.r.o. bylo založeno v roce 1994. Pro milovníky vína a cyklisty v jedné osobě jsme připravili cyklostezku, vedoucí v okolí našich vinic. Trasa je dlouhá 22 km a jako začátek je ideální zvolit právě náš sklep ve Chvalovické sklepní uličce.

Zveme vás na vinařské stezky na Znojemsko Toto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg
  
 

Tipy na výlet

Pulkautaller Kellergassen - trasa sklepními uličkami údolí Pulkau

 

Znojemské vinné sklepy

 


 • 25. 2. 2019
  Jubileum oslaví FOR BIKES s osob...

  Tři dny od 29. do 31. března 2019 budou v pražských Letňanech vyhra...

   
  13. 4. 2018
  Do práce na kole - Do Brna míří ...

  ​Už posedmé připravuje Nadace Partnerství měsíc plný jízdy na kole,...

   
  Všechny aktuality
 • květen 2021
  poútstčtsone
  26
  27
  28
  29
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  Všechny akce