Šatov - venkovská památková zóna lisoven a sklepů


Název obce Šatov je původu slovanského. Podle pověsti tento název vznikl podle vévodkyně Svatavy, manželky prvního českého krále Vladislava II . K její poctě prý pojmenoval Berka z Dubé a Lípy nově založenou vesnici blízko Znojma Svatava, zkráceně Šatava. První písemná zmínka o Šatovu pochází z roku 1201, za posledních Přemyslovců byla osada kolonizována německým obyvatelstvem. Již roku 1316 se v pozemkových knihách uvádějí viniční trati pouze v němčině. Roku 1600 se stal majitelem vranovského panství, tedy i Šatova, nejvyšší moravský komoří Ladislav Berka z Dubé, který osvobodil Šatov od veškerých robot, vrchnostenského výčepu piva a vína i uncendorfského práva viničního. Nezáviděníhodným prvenstvím šatovského vinařství je výskyt mšičky révokazu. Tato zhoubná nemoc vinné révy byla v českých zemích poprvé zjištěná roku 1890 právě zde. Soubor tradičních usedlostí, chalup, stodol, lisoven a sklepů v historickém jádru i v mladší chalupnické zástavbě byl roku 1995 vyhlášen venkovskou památkovou zónou. Cennou památkou je kostel sv. Martina a kaple Božího hrobu se zachovalou gotickou kostnicí i barokní fara z 18. století. Historicky hodnotná je řada soch a pozdně renesančních božích muk, pozornost zasluhuje i hlavní budova keramičky s dělnickou kolonií a zemědělský dvůr z období historismu konce 19. století.
 

O sklepní uličce

 

Sklepní dlažba z místních zdrojů

Šatov je obcí vínu zaslíbenou. Šest viničních tratí pokrývá rozlohu 260 hektarů; Na vinici, V remízku, Šibeničkách, U bunkru a Skalce se daří především Veltlínskému zelenému a Ryzlinku rýnskému. Svažitá trať ve tvaru amfiteátru táhnoucí se ke státní hranici nese jméno Peklo a svědčí zejména hroznům odrůdy Müller-Thurgau, jejichž plná vína získávají v této lokalitě neopakovatelné muškátové aroma. Přízemní i patrové lisovny šatovských sklepů prorůstají celým městečkem, vinařské centrum s architektonicky i konstrukčně hodnotnými sklepy tvoří ulice Sklepní a Zimní. Mezi vinicemi po silnici od Havraníků nebo táhlým klesáním od rakouské hranice vás sem přivede Moravská vinná stezka. V křivolakých dlážděných i prašných uličkách se střídají mohutné lisovny obdélníkového půdorysu se sklepy, které své tajemství skrývají za obílenou zdí předsklepí. Většina staveb je vybudována z pálených cihel na kamenné podezdívce, některé lisovny jsou postaveny z kamene a hlíny nebo vzácně dochovanou technologií nakládaného hliněného zdiva. Kámen nebo cihly rámují i dveřní a okenní otvory a působí jako dekorační prvek při úpravě průčelí lisovny. Mohutné dveře nebo vrata jsou ze silných prken a stejně jako okna opatřeny rukodělně zhotovenými závěsy a mřížemi. Rozložité zaklenuté vrata umožňovaly povozům vjet do lisovny i s nákladem hroznů. Vnitřní uspořádání lisovny respektuje tradiční umístění lisu při boční stěně, podlaha bývala nejčastěji z dusané hlíny. Novější zpevněné podlahy tvoří cementový potěr, cihly nebo pálená dlažba z místní továrny na keramiku. Fortelné stropy jsou nejčastěji vybudované z mohutných dubových trámů. Ke zrání a skladování kvalitního vína sloužil vlastní sklep vyhloubený v pískovci. Klenba mladších sklepů je převážně cihlová. Podobně jako v jiných vinařských lokalitách v blízkém okolí jsou sklepy spletitou konstrukcí chodeb, boční uličky vybíhající z hlavní lodi slouží většinou jako archív vín.
 

Zajímavost - unikátní dílo jednorukého malíře

Mezi nejznámější vinařské stavby v Šatově patří Malovaný sklep. Nenápadné, bíle olíčené průčelí klasicistní lisovny skrývá v podzemí jednu z velkých rarit moravské země. Již v polovině 32 sestupných schodů začíná jedinečné dílo rodáka Maxmiliána Appeltauera, který v pískovcových stěnách vyškrabal a vyryl mnoho motivů a poté je polychromoval zářivými barvami. Kromě hlavních chodeb jsou po stranách tématické salonky, některé umně skryté. Hned vpravo od vstupních schodů je okrouhlá chodba, na jejímž konci je skryta hluboká studna. Tvůrce pracoval na svém celých 34 let. Dokončil je při svíčce jednou rukou, když v 1. světové válce o druhou přišel. Nedaleký Moravský sklípek je rájem všech labužníků a milovníků kvalitního vína. Můžete tu ochutnat znojemské speciality, nechat si doporučit některé ze zdejších lahodných vín a romantické chvíle nad sklenkou pak strávit v tři sta let starém sklepě. Pokud chcete poznat vinnou révu tak, jak ji pěstovali naši předkové, nechte se pozvat do naučné vinice starých odrůd za Moravským sklípkem. Projděte se mezi řádky a vraťte se do časů, kdy v českých a moravských vinicích rostly odrůdy s poetickými názvy jako Kamenorůžák či Modrý Janek. Moravský sklípek nabízí v rámci Vinařského turistického programu i návštěvu privátních archívů vín či zrekonstruované vinařské stodoly. Ta se stala díky prázdninovým sobotním posezením s muzikou oblíbeným cílem cyklistických výletů do Šatova.
 

Kde můžete ochutnat víno

Moravský sklípek, Chudoba Antonín - tel. 515 232 218, 732 641 437

Malovaný sklep - tel. 721 754 548, 515 221 650
 

Slavnosti spojené s vínem

Oblastní košt vín (Velikonoční pondělí)
 • 4. 8. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • srpen 2022
  poútstčtsone
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Všechny akce