Olbramovice – území s nejdelší doložitelnou tradicí osídlení v Čechách a na Moravě


Osídlení oblasti Olbramovic trvá skoro 8 000 let. Od starší doby kamenné se zde v osídlení vystřídala řada kultur. Na počátku historické doby je zdejší oblast také v doteku s kulturou římskou, jejíž vliv se omezil zejména na sféru obchodní. Z germánských sídlišť u Olbramovic a okolních obcí pocházejí nálezy římských mincí. Do této doby spadá také první pěstování vína na Jižní Moravě. Dle pověsti byl v Olbramovicích kolem roku 880 s křesťanskou misií sv. Metoděj. Měl zde být postaven dřevěný kostelík, na jehož místě dnes zřejmě stojí kostel sv. Jakuba většího. Pěstování vína připomínají i boží muka ze 16. století s vinařskými symboly na podstavci – vinařský kosíř a rýč. Vinařská pečeť z roku 1522 symbolizuje bohatou obchodní vinařskou tradici. Na pečeti je vyryta postava vinaře držící vinařský nůž a hrozen. Místní vinaři byli již roku 1487 panem Vilémem z Pernštejna osvobozeni od vinného desátku a Jiří Hodický z Hodic jim dal roku 1596 právo šenkovat vína. V době třicetileté války tehdejší obyvatelé hloubili ve sklepích tajné sklepní skrýše, kam ukládali před drancujícími vojsky potraviny a zejména osivo. Z celkové rozlohy viničních tratí 23 0 ha je dnes osázeno vinnou révou 82 hektarů v tratích Obramovická hora, Leskoun, N a vyhlídce a Vinohrady. Nejrozšířenějšími odrůdami jsou Chardonnay, Sauvignon, Veltlínské červené rané, Modrý Portugal, Frankovka, Cabernet Moravia, Cabernet Sauvignon a André. Z geografického pohledu jsou Olbramovice okrajovou vinařskou obcí. Dále na severozápad se již réva vinná nepěstuje. Pomyslnou vinařskou hranici tvoří Dolní Kounice, Olbramovice, Rybníky, Višňové, Horní Dunajovice a Znojmo. Vína těchto jmenovaných obcí charakterizuje hlavně výrazné aroma pikantní kyseliny v souhře s decentní tříslovinou mandlového typu. Směrem na jihovýchod se krajina otevírá a mírně vlní až k Mikulovu, Pálavě a Hustopečím. Z vinic je nádherný pohled na masiv Pálavy, z něhož se bílé vápencové skály odrážejí jako veliká přírodní zrcadla.

O sklepní uličce


Vinařské experimenty i sázka na tradici v pískovcových sklepech

Nejstarší zmínka o olbramovických sklepech spadá do roku 1321, kdy toto panství vlastnil mocný pán Jindřich z Lipé. Jejich zvláštností je, že jsou vybudovány ve slehlém, jemném mořském písku. Olbramovické sklepy leží v bezprostřední blízkosti tzv. Pravlovské cesty, která tvořila hranici mezi Královstvím českým a rakouskými zeměmi. Sklepní ulička se nachází v severní části obce. Právě zde jednali ruští sociální demokraté s rakouskými, aby se dostali přes tehdejší válčící Rakousko v únoru 1917 do Petrohradu. Tehdejší jednání iniciovala švýcarská intelektuálka ruského původu Inessa Armandová s panem Uljanovem. Jednání byla neúspěšná a pan Uljanov musel být nakonec převezen v uzavřeném vagónu přes Německo. Záznam o jednání se uchoval v Markových vinných sklepech a je datován 16. 2. 1917 panem Janem Zavděkem. Markovy vinné sklepy v Olbramovicích leží na samém rozhraní Znojemské a Mikulovské vinařské oblasti. Sklepní komplex je vybudován v měkkém pískovci v délce 467 metrů. Nejstarší část sklepa pochází ze 14. století a celý historický sklep je napojen na novou výrobní halu vybavenou moderní technologií. Firma Vinařství Marek & Ascherl, která zde působí, navázala na staletou vinařskou tradici rodu Puchweinů, kteří pěstovali víno v rakouském Albendorfu nedaleko Znojma. Markovy vinné sklepy tvoří malovaný vinařský komplex, který nabízí kvalitní ubytování, výbornou domácí kuchyni i nezapomenutelné chvíle strávené u vína v historické vinárně. Firma Vinařství Marek & Ascherl vedená PhDr. Jiřím Markem používá tradiční výrobní postupy doplněné unikátní metodou řízeného kvašení v tzv. ódických zónách, které se šíří za určitých podmínek v tvarových zářičích – pyramidách. Cílem ódického procesu je zvýraznění buketu vína a jeho harmonizace. Řadu let se odborníci této metodě smáli, až v devadesátých letech minulého století začaly pronikat do médií zprávy o bioenergetickém inženýrství, které ve Francii napomáhá pěstování vína. Metoda vypadá trochu fantasticky, i když na ní nic ohromujícího není. Jedná se o praktickou aplikaci zapomenutých znalostí našich předků, kteří moudrosti v životě využívali se samozřejmostí, aniž by se trápili malichernými otázkami o jejich logice.

Zajímavost

Ve sklepní uličce směrem na Kubšice sídlí Rodinné vinařství Eliška Čeperová a Pavel Matouš. Znamenitá vína produkovaná výhradně z vlastních hroznů můžete ochutnat v rekonstruovaném sklepě, který pochází z roku 1837. Rodinné vinařství nabízí svým zákazníkům možnost účastnit se sběru hroznu a jejich zpracování i rodinnou atmosféru ve vlastním penzionu.

Kde můžete ochutnat víno

Rodinné vinařství Matoušovi - 519 336 378, 731 469 324

Markovi vinné sklepy - 604 216 654, www.vinotour.cz

Slavnosti spojené s vínem

Výstava vína (květen)

Svatováclavské hody (září)

Martinské chutnání mladých vín (11.listopadu)

Svatoštěpánské svěcení vína v kostele sv. Jakuba
 • 4. 8. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • srpen 2022
  poútstčtsone
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Všechny akce