Jaroslavice – blahodárné klima a úrodná černozem


Přímo na státní hranici s Rakouskem, obklopeno rozlehlými vinohrady, leží v údolí potoka Daníž městečko Jaroslavice. Nejvýznamnějšími památkami obce jsou renesanční zámek ze 16. století a klasicistní kostel sv. Jiljí. Teplé klima nížinaté oblasti a úrodná černozem zde odedávna vytvářely ideální podmínky pro pěstování révy vinné. Na vinicích a N a zámku, v nejvíce ceněných vinařských tratích osady, se pěstují především bílé odrůdy jako Veltlínské zelené, Müller-Thurgau a Ryzlink vlašský, jižní svahy návrší Zámecký vrch hostí i odrůdy pro výrobu červených vín: Zweigeltrebe, Rulandské modré a Svatovavřinecké, které je typickou jaroslavickou odrůdou. Výnosnost jaroslavických vinic a snadnou zpeněžitelnost místních vín dokládají již středověké dokumenty, zdejší horenská práva v 15. a 16. století měla některé vlastní rysy odlišné od ostatních řádů na jižní Moravě a v Dolním Rakousku.

O sklepní uličce


Maštale vedle lisoven

Sklepní stavby jsou rozmístěny ve třech vinařských uličkách, celkem je v Jaroslavicích asi 90 vinných sklepů. Nejstarší je řádek vinných sklepů s lisovnami, jejichž tvar a dispozice si zachovávají historickou podobu, který se nachází přímo na trase Moravské vinné stezky na západním okraji městečka. Mladšího původu jsou dvě samostatné uličky v Bažantnici, kde byla většina sklepů vystavěna až v druhé polovině 20. století. Významným jaroslavickým sklepem je tajuplný labyrint chodeb nedaleko kostela sv. Jiljí. Slouží společnosti Znovín Znojmo a jeho součástí je nejstarší archív vín v České republice. Lisovny ve Znojemské ulici jsou samostatně stojící, štítově orientované přízemní stavby obdélníkového půdorysu, nejstarší z nich jsou vystavěné z nepálených cihel. Pokud ve sklepě hospodaří dva vinaři, poznáme to podle dvojice dveří v průčelí. Ale dostanete-li se do lisovny, zjistíte, že také sklep s jedním vchodem mohou využívat dva majitelé. Nasvědčují tomu dvoje dveře z lisovny vedoucí do sklepů, z nichž jeden bývá obvykle v úrovni terénu a druhý zahloubený pod zem. Sklepy jsou vykrouženy v pískovci, mladší vyzděny pálenou cihlou. Štíty staveb jsou buď trojúhelníkovité nebo s valbičkou a plocha štítu je prolomena dvojicí větracích otvorů – někdy ve tvaru kříže. Lisovny, jejichž podstřeší sloužilo jako seník, jsou ve štítu opatřeny podávacím otvorem. Zvláštností lisoven v Jaroslavicích je jejich spojení s prostorem chléva, který se napojuje těsně na lisovnu, ale má vlastní vchod. Uvnitř stáje je zabudován žlab pro koně. Velkou část lisovny zabíral v minulosti mohutný kládový nebo mladší a subtilnější vřetenový lis. V Jaroslavicích je vyráběl na vysoké řemeslné úrovni tesař Johann Mondl. Kládový lis z rukou tohoto tesaře slouží jako dekorace v lisovně sklepa rodiny Špalkovy v Novém Šaldorfu-Sedlešovicích.

Zajímavost - historické lisy

Kládový lis byl vynalezen roku 25 před n. l. v Řecku, v Čechách a na Moravě je potvrzeno jeho používání ve 14. století. U primitivnější verze je ke kamennému závaží stojícímu na podlaze přitahována pohyblivá horní kláda a mezi nimi jsou lisovány hrozny. Délka klády moravských lisů se blížila deseti metrům, tíha závaží přesahovala jednu tunu. Pokročilejší kládový lis bez závaží měl stejně dlouhou horní i spodní kládu, které se přitahovaly navzájem.

Vřetenový lis znikl kolem 1. století n. l. na území dnešní Itálie, do moravských vinařských oblastí se rozšířil v polovině 18. století. Hrozny jsou v něm lisovány tlakem hlavy vřetena. Původní vřetenové lisy byly celodřevěné, koncem 19. století se začalo vřeteno vyrábět z oceli. Zručnost a umělecké ambice vesnických tesařů, kteří stavěli vinařské lisy, se projevuje ve výtvarném zdobení hinštu, klanic a okřínu.
 • 4. 8. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • srpen 2022
  poútstčtsone
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Všechny akce