Havraníky - na břehu dávného moře


Rozlehlost, členitost a tajuplnost chodeb, z nichž mnohé ještě nejsou prozkoumány, povzbuzovala fantazii a opředla některá zákoutí pověstmi. V jednom sklepě je nika s kamenným ložem, na které uléhají páry marně toužící po dítěti. Věří, že magické lože pomůže jejich přání splnit. Možným vysvětlením jejich důvěry v zázračnou moc temného a studeného lože je tvrzení, že v okolí Havraníků se vyskytuje proslulé afrodiziakum brouk puchýřník, zvaný španělská muška.
 

O sklepní uličce


Labyrint obdařený zázračným i účinky

Areál vinných sklepů v Havraníkách je situován na dolním okraji obce. Jeden z tamních sklepů má rozsáhlé a členité podzemí, které se v závěru natolik zužuje, že se jeho majitel až na úplný konec chodeb nikdy neodvážil. Prozkoumat zdejší podzemí je velké dobrodružství, většina sklepů je však pro veřejnost nepřístupná. Havranickým unikátem je památkově chráněná barokní lisovna, která má v nice nad vchodem sochu Panny Marie datovanou rokem 1718. Soustava sklepních chodeb pod lisovnou je však nepochybně mnohem starší.

V Havraníkách je několik kopaných sklepů, dlouhých přes jeden kilometr. Sklepy se kopaly převážně v zimě, kdy nebyla ve vinicích práce. Získával se z nich jemný písek, z něhož jsou dosud zhotoveny omítky mnoha vídeňských budov. V jednom ze sklepů najdeme názední malbu zobrazující kostel sv. Linharta. Mohutné přízemní lisovny stojí samostatně, obrácené většinou štítem k cestě. Vybudovány jsou z kamene a olíčené vápnem, kryté jsou vysokou sedlovou střechou. Průčelí některých lisoven je prolomeno dvěma vchody, neboť v nich hospodařili dva vinaři. Šíje do sklepa je však jen jedna, vyzděná pálenou cihlou a opatřena někdy i více než padesáti schody. Hluboko kopané sklepy přečkaly bez statického narušení a sebemenší změny dlouhá staletí. Na klenbách sklepů se neprojevila jízda koňských spřežení po cestě nad sklepy v minulosti ani občasné projetí aut a traktorů dnes. Materiál podloží zůstává po staletí kompaktní bez narušení vnějšími vlivy. Zdejší sklepy byly kopány v měkkých spraších a vytvořily složité spleti chodeb s četnými výklenky a rozdílnou výškou stropu ve tvaru lomeného oblouku i valené klenby. Snadno opracovatelný materiál inspiroval k výtvarnému vyjádření: na stěnách hloubeného sklepa jsou rytím naznačeny architektonické prvky – pilastry, hlavice, archivolty, římsy, rohové ústupky, náznaky sloupků, časté je i vyrytí malebných reliéfů jako výzdoba vinného sklepa.
 

Zajímavost

Obec Havraníky je častým výchozím bodem pro všechny, kdo milují dobré víno, památky, přírodu a vyjížďky na kole. První zmínka o této obci, zvané též Koverníky nebo německy Kaidling pochází z roku 1229. Kostel svatého Linharta je údajně starší než samo město Znojmo, jeho současná podoba pochází z roku 1816. Hrozen na nejstarší pečeti svědčí o tom, že vinařství bylo tradičním zaměstnáním obyvatel, ať už jimi byli v průběhu dějin Češi nebo Němci, katolíci nebo protestanti. 220 zdejších hektarů vinic v tratích Staré vinice a Skalky a Dlouhé díly leží na místech, kudy v třetihorách probíhala linie mořského pobřeží. Labužníci si cení zejména havranické Veltlínské zelené a Müller-Thurgau. Ve Staré vinici nad Havraníky, na okraji pozoruhodné přírodní památky Havranické vřesoviště, můžeme v altánu firmy Znovín ochutnat znamenité cuvée Charles Sealsfield, které je pojmenováno po zdejším rodákovi Karlu Postlovi, který byl pro pokrokové názory donucen opustit Rakousko a stal se významným americkým spisovatelem. Jeho pseudonym je odvozen od místní viniční trati Siegelfeld.

 • 4. 8. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • srpen 2022
  poútstčtsone
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Všechny akce