Velké Pavlovice – modré hory


Klikatou silnicí přes kopečky na okraji Ždánického lesa i po nové cyklostezce mezi vinicemi směrem od Hustopečí vás Moravská vinná stezka přivede do centra vinařské podoblasti. Jméno Pavlovice nesla nejteplejší obec v České republice do roku 1901, přídomek Velké nebo Hrubé se ale objevuje už v listině z roku 1575. Velké Pavlovice s okolím jsou u nás ojedinělé převahou modrých odrůd, kterým vyhovují zdejší polohy otevřené k jihu. Teplé alpské fény a téměř 1900 hodin slunečního svitu za rok spolu s vysokým obsahem hořčíku v půdě umožňují dobré dozrávání hroznů, z nichž se na Velkopavlovicku rodí nejlepší červená vína ve střední Evropě. Znalec a milovník vína básník Jan Skácel nazval tento požehnaný kraj místem, kudy prošel Pán Bůh. Obzvláště se zde daří Frankovce (místní názvy Neskorák, Modrý Hyblink) a Svatovavřineckému. Renesanci zažívá odrůda Modrý Portugal, který pro své vysoké výnosy získal neprávem pověst odrůdy určené na laciná vína. Z bílých odrůd proslul zdejší Tramín, Veltlínské zelené a Neuburské. Prakticky zmizely tradiční odrůdy, jako Sylvánské, Gutadel (Běl bílá), Maliňák, Tureň, Časlador (Chrupka), Kyselák, Frašták (Kadarka bílá). Viniční trati se jmenují: Nadzahrady, Poštory, Koudelky, Novosády, Ostrovce, Kamence, Trkmanska, Hantály, Radlice, Puštáře. Názvy dalších tratí vysvětlují okolnosti jejich vzniku – Súdné (spor o pozemky s Horními Bojanovicemi), Francle (z německého Franse – třepení, narážka na úzké vinohrady), Bedřišky (podle Bedřicha z Oppersdorfu, kterému panství patřilo v 17. století), případně jejich polohu. Čechanzle (Steilhänge – příkré stráně), Išperky (Hirschberg – jelení hora), Lizniperky (Wiesenberg – travnatý kopec). Vyhlášená vína z těchto tratí se dostala na stůl nejen českým panovníkům – roku 1520 je chválil Ludvík Jagelonský, ale i ruským mocipánům – v červenci 1957 ochutnal místní víno při průjezdu obcí Nikita Chruščov. Moravská topografie z roku 1846 tvrdí, že velkopavlovická vína se ohnivostí vyrovnají uherským, takže je nepoctiví obchodníci za ně často vydávají. Všeobecná krize vinařství na konci 19. století se nevyhnula ani Velkým Pavlovicím. Mšička révokazu, nové choroby a levná pálenka přinesly likvidaci vinic a opouštění sklepů. Zastavení úpadku a novodobá renesance vinařství v obci byla velkou zásluhou řídícího učitele Aloise Horňanského, který roku 1901 založil ve městě Zemskou révovou školku a vydával odborný časopis Vinařský obzor. Heslem tohoto osvíceného muže bylo: „Mládeži dejte štěpařský nůž a vinohradnické nůžky, koštýř patří dospělým.“ V roce 1925 se součástí révové školky stala i meteorologická stanice.

O sklepní uličce


Kdo dal jméno odrůdě André

Ve Velkých Pavlovicích bylo vyšlechtěno několik nových odrůd révy vinné. Začátkem 50. let zde Ing. Josef Veverka zahájil pokusy s křížením odrůd Tramín a Müller-Thurgau. Práce na nové odrůdě Pálava dokončil v Šlechtitelské stanici v Perné, kam byl z politických důvodů v roce 1959 přemístěn. Jemná aromatická odrůda Aurelius vznikla v 80. letech křížením odrůd Neuburské a Ryzlink rýnský. Nejznámějším „dítětem“ velkopavlovických šlechtitelů je odrůda André. V rámci šlechtitelského programu pro získání odolné a výnosné odrůdy modrých hroznů ji v roce 1960 křížením Frankovky a Svatovavřineckého vyšlechtil Ing. Jaroslav Horák a pojmenoval ji po francouzském přírodovědci Christianu Carlu Andrém. Velkopavlovičtí však nevěří oficiální verzi a pochybují dokonce i o existenci šlechtitele, který působil na začátku 19. století i na Moravě. Vzhledem k slabosti otce nové odrůdy pro něžné pohlaví jsou přesvědčeni, že víno, které se vyznačuje vysokým extraktem a barvou, nese jméno šlechtitelovy milenky. O tom, jak to bylo ve skutečnosti, můžete přemýšlet při projížďce po nové cyklostezce „Krajem André“, která prochází Velkými Pavlovicemi na cestě z Hustopečí do Kobylí.

Šesták jako vysvobození z horenského práva

Dobu vzniku sklepů ve Velkých Pavlovicích potvrzují Purkrechtní registra z roku 1594, která zmiňují „preshause“, tzn. lisovny. Víno se uchovávalo také pod obecní sýpkou z roku 1780, mimořádně cennou barokní stavbou, která byla v roce 1993 zrekonstruována. Od 19. století vznikaly soukromé sklepy v domkářské části obce pod Starou horou v ulicích V chalupách, V údolí, Na táboře, Trávníky, Zelnice. Památkou lidové architektury je lisovna číslo 154, podzemní prostory jsou údajně na místě habánského sklepa z roku 1545. Vchod je opatřen žudrem s klenutým otvorem, na němž se v omítce nachází plochý kříž. V patře lisovny je sýpka, sedlová střecha je dnes kryta pálenými taškami. Další zapsanou památkou je lisovna číslo 115. Jedná se o patrovou stavbu z kamene a cihelného zdiva z 20. let 19. století, o čemž svědčí nápis na desce s reliéfem vinného hroznu – „Philipp Benda gebaut Anno 1817“. Západně od náměstí v místní části Zelnice je asi 25 sklepů po jedné straně cesty. Jde vesměs o patrové lisovny, často necitlivě upravené a opatřené břízolitovou fasádou. Všechny pavlovické sklepy ožívají zvláště v době hodů, vinařských slavností a letní akce otevřených sklepů. Místní hody jsou připomínané už roku 1843 v časopise Česká včela; v pátek je stavění máje, na úterní zábavě tradiční sólo v trenýrkách; místním specifikem je pohodí, bujará obchůzka stárků po městě ve středu po hodech. Při zářijovém zarážání hory je vztyčena pětimetrová tyč s hrozny, posvěcená místním knězem. Od roku 1923 je součástí slavnosti i banderium na koních. K zarážání hory se vztahuje pověra, podle které každému, kdo utrhne na cizím hrozen, špačci sezobou jeho vlastní vinohrad. Výjimku z horenského práva měla pouze těhotná žena, pokud položila k hlavě šesták.

Kde můžete ochutnat víno

Nabídka osmnácti malých a středních vinařů www.vinozvelkychpavlovic.cz

Vinum Velké Pavlovice  - Tel: 519 403 111, www.vinum.cz

Otevřené sklepy - od června do září jsou otevřeny bždy dva sklepy, www.forummoravium.cz

Slavnosti spojené s vínem

Výstava vín (březen)

Velikonoční otevřené sklepy

Forum Moravium (červen)

Soutěžní výstava vín Velkopavlovické vinařské podoblastí - s tradicí od roku 1930

Víno v oranžovém - na svátek sv. Cyrila a Metoděje - slavnost vína s otevřenými sklepy

Hody po svátku nanebevzetí panny Marie (srpan)

Velkopavlovické vinobraní / Zarážání Hory (1. sobota v září)

Burčákové slavnosti (říjen)

Ochutnávka svatomartinských vín spojená s otevřením sklepů (listopad)

Promenáda červených vín (listopad)

Požehnání mladých vín (1. neděle po sv. Martinovi)

Svěcení vína na svatou Kateřinu

Přehlídka archivních vín (púrosinec)

Besedy při víně o víně (nepravidelné)
 • 4. 8. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • srpen 2022
  poútstčtsone
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Všechny akce