Nosislav – „Roháči“, kteří chtěli přechytračit Pánaboha


Nosislav je prvně vzpomenuta roku 1278. V roce 1486 ji Matyáš Korvín povýšil na městečko – událost připomíná freska na sklepě v Dolní Kroupné ulici s příslušnými daty a znakem obce: vinným keřem s motykou a kosířem. Kosíř byl srp na zkracování letorostů, vinohradnické nůžky se k nám dostaly až před sto lety. První historicky doložený písemný zápis o vinařské trati Nivky je z roku 1406, jako součást majetku náležejícího k nosislavské tvrzi. Dnes je v Nosislavi asi 26 0 hektarů vinic a více než osmdesát vinařů. Vinařství bylo základem rozvoje obce, na kterém se podílel v 16. století hlavně rod Žerotínů. Bohatí brněnští měšťané vysazovali ve zdejších vinicích sazenice, dovezené z Rakouska nebo Porýní. Z té doby pocházejí také nejstarší sklepy. Vinohrady využívají ideální polohy na svazích kopce Výhon, který je dominantou kraje a roku 2002 byl vyhlášen přírodní památkou. Tradičními viničními tratěmi jsou Kacířky (patřily zdejší početné českobratrské obci), Šimperky, Kotle, Plachty, Kozelky, Křenky, Flaneky, Kozí hory, nově se vysazuje réva i na rovině podél řeky Svratky. Obec je součástí mikroregionu Židlochovicko, který je s 456 hektary druhým nejmenším vinařským regionem Moravy. Rodí se zde vynikající Chardonnay, Rulandské šedé, v méně exponovaných polohách také aromatické odrůdy jako Müller-Thurgau nebo Veltlínské červené rané. Z červených vín stojí za zmínku Cabernet Sauvignon. Návštěvu Nosislavi lze doporučit každému, kdo nehledá exkluzivitu, ale originální selská vína v domáckém prostředí. Z Výhonu můžete přehlédnout nedalekou brněnskou aglomeraci a zamyslet se přitom nad významem vinařství pro dnešní hektickou dobu.

O sklepní uličce


Nepřátelé révy vinné

Největší ranou místnímu vinařství byl révokaz, nepatrná mšička poškozující pletiva, kterou objevil roku 1853 Američan Esa Fitch. Koncem šedesátých let 19. století se objevil ve Francii a do deseti let zachvátil většinu Evropy. Metody boje s tímto škůdcem byly velmi drastické a vinicím příliš nesvědčily (polévání vitriolem apod.). Úspěšnější byl Charles Riley s nasazením dravých roztočů – bylo to vůbec první použití biologické ochrany rostlin. Protože v zemi svého původu nedělá révokaz velké škody, roubovala se réva na americké podnože. Průkopníci této metody museli bojovat s vrozeným konzervatismem vinařů: „Ty nové sazenice dávají samí hlúpí.“ Další metlou byly nemoci, označované souhrnným názvem černá ruda. Proti nim se stříkalo roztokem vápna a skalice, do kterého se namáčel slaměný věchet. Staří vinaři byli ovšem proti: „To je róhání, chtět přechytračit Pánaboha, proti Jeho vůli žádné postřik nepomože,“ a hlasitě protestovali, když soused nechtě stříkl na jejich keř.

Zajímavost - výhledy na Pálavské kopce ze sklepního žudra

V obci jsou vinařské uličky Pod komínem, U školy (většinou jednoduché lochy bez oken, výjimku tvoří kamenný sklep s nápisem WS 1902), ve Vinohradské, Pod Baštou a Pod Kopcem. Sklepy jsou roztroušeny po obci mezi řadovou zástavbou, na několika místech jsou ucelenější řádky sklepů. Téměř každý dům má v závislosti na terénu sklep či několik sklepů. Citlivě zrenovovaný sklep z roku 1868 se dvěma samostatnými vchody a patrovou sýpkou je ve Vinohradské ulici. Před vinařstvím Karla Války stojí historický lis s nápisem „F. Peter, Gr. Pawlowitz“. Sklepy Na hradbách nabízejí cyklistům pěkné posezení, umístěné mezi historickým opevněním katolického kostela a hasičským lezištěm s krásným výhledem na pálavské kopce. Kartuziánské sklepy ze 17. století jsou pod domy č.p. 234 a 235. Barokní sklepy, vystavěné velkoněmčickými vlastníky mlýna, se nacházejí v ulici Pod kopcem. Pod tratí Nivky (u evangelického kostela) jsou sklepy, které byly postaveny v 18. století jako sklepy s lisovnou, v současné době stojí na původních sklepech rodinné domy. Řadová výstavba sklepů v Masarykově ulici je asi z 18. století a čítá 15 sklepů – převážně z červených cihel, průčelí je podle starého zvyku porostlé révovím. Vinařská pranostika: V lednu radši než sedláka je lépe vlka na poli viděti.

Kde můžete ochutnat víno

Ing. Karel Válka - Tel: 547 231 628, 776 164 929, www.karelvalka.cz

Slavnosti spojené s vínem

Košt vína (březen)

Vinobraní Pod hradbami se zarážáním Hory (září)
 • 4. 8. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • srpen 2022
  poútstčtsone
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Všechny akce