Němčičky – pod kapličkou Svatého Antonína


V devíti údolích, mezi vinařskými centry Velké Pavlovice a Bořetice, leží na trase Moravské vinné stezky obec Němčičky. Osada rozložená na úpatí přírodních památek Velký Kuntínov, Jesličky a Nosperk byla v souvislosti s prodejem viničních hor připomínána již v roce 1348: „Markvart z Morkovic koupil za 120 marek po Čeňkovi a Levíkovi bratrech z Němčic (Němčiček) ve Všetrapech dvůr (stavení, tvrz) se dvěma poplužími, dva a půl lánu, tři podsedky a právo hor viničních právem dědickým a dal dědictví za dědictví.“ Její obyvatelé byli vždy závislí na vinařství a ovocnářství a pro zemědělský vývoj jsou charakteristickými údaje z roku 1674. Tehdy nebyla v Němčičkách kromě zahrádek kolem domů žádná zemědělská půda, jen 434 měřic vinohradů užívaných a 550 měřic vinohradů pustých. Majetkové rozdíly mezi obyvateli byly minimální. Němčičky neměly jiné usedlosti než domky bez půdy.

Do vývoje vinařství v osadě zasáhli také habáni, kteří měli v obci kolem roku 1560 svůj společný dům. Rozlohou vinohradů bývaly Němčičky šestou největší vinařskou obcí na Moravě. Sláva němčičského vinařství však v dalších stoletích poklesla. Těžkou ranou pro vinaře byl révokaz na počátku 20. století, jehož pohromu se ovšem díky výborným vztahům zdejších vinařů podařilo rychle zastavit. Kvalitu a výjimečnost zdejších tratí utvrzuje fakt, že vinice zde vlastnili brněnští měšťané, města Brno a Kyjov i některé kláštery. I dnes patří Němčičky k větším vinařským obcím, se svými 62 0 obyvateli a téměř 200 ha vinic mají zřejmě prvenství v množství vinic přepočteného na jednoho obyvatele. Členitý terén s četnými prudkými jižními svahy, značný výškový rozdíl v katastru obce a bohaté minerální podloží svědčí především Frankovce, která je vyhlášenou zdejší odrůdou. V tratích Špigle-Bočky, Kolberk, Šumberk, Filiberk, Puclety, Růžený se daří odrůdě Neuburské, plná a harmonická vína zde dávají i další tradiční odrůdy Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Veltlínské zelené. Dominantou obce a poutním místem zdejších vinařů i turistů je kaplička sv. Antonína uprostřed vinic v trati Růžený. Je také jedním ze zastavení na trase osmikilometrové obecní vinařské stezky, která na čtyřech zastaveních informuje o historii obce a krásných panoramatických výhledech v jejím okolí.

O sklepní uličce


Hulatův sklep v záhumení

Přestože místní vinaři uchovávají víno převážně ve sklepech pod domem, obecní vinařská stezka vás zavede i mezi sklepy v ulici Za humny, kde dříve bývala sklepní zástavba. Prostorné patrové lisovny si zde vybudovali největší výrobci vína a zaniklá ulička dala název sousední viniční trati „Novosady nad Preshúzy.“ Jednoduché průčelí staveb je ozdobené pouze žudrem, které chrání vstup do lisovny. Sklepy kopané v pískovcovém podloží jsou většinou vyzděné, zvláštností některých lisoven je boční, pouze z venku přístupné schodiště na sýpku v patře. Tento typ reprezentuje Hulatův sklep v záhumení, který patří v obci k nejzachovalejším a také nejstarším. Průčelí patrové lisovny je v přízemí odlehčeno třemi arkádami, které chrání vchod a okna do lisovny. Lisovna je valeně zaklenutá a dvoukřídlé svlakové dveře vedou přes šíji do kvelbeného sklepa, jehož stěny jsou porostlé ušlechtilou černou plísní. Podlaha je z udusané hlíny. Sklep je 18 metrů dlouhý a jsou v něm dochovány dřevěné kantnýře na sudy. Vzácné jsou hliněné omítky s příměsí plev, jež se dochovaly na schodišti na sýpku. Hulatův sklep nese rodové jméno několika generací vlastníků a od svého vzniku v 18. století sloužil jako jeden z desátkových sklepů v obci. V dnešní době je prohlášen kulturní památkou. V blízkosti kulturního zařízení, pod domem č. 79, se nachází příruční sklep, ve kterém se ukládalo stárkovské víno v době hodů. Správně vychlazená Frankovka či Neuburské tak v horkých hodových dnech podporovaly veselí místní chasy.

Teplý podzimní vítr, který na Velkopavlovicku umožňuje dozrávání hroznů, má ale údajně nepříznivé účinky na lidskou psychiku: „To vane z Rakouska a Bavorska fén, vsadím se, že ve Vídni a Mnichově ten nápor nevydrží desítky lidí a spáchají sebevraždu, to je ten fén, který prochází i jižní Moravou… večer je vinař veselý a ráno jej najdou oběšeného, protože nevydržel tak jako desítky lidí ten nápor fénu… To je ten vítr, který přinesl do našeho kraje duny, ten jemný písek z libyjských pouští, ten vítr nejvíc působí v krajinách, kde je vápenec.“ (Bohumil Hrabal: Harlekýnovy milióny)

Kde můžete ochutnat víno

ZD Němčičky - Tel: 519 430 747, e-mail: zdnemcicky@quick.cz

Vinařský Dvůr - č.p. 176, Tel: 774 430 739, www.vinarsky-dvur.cz

Slovácký sklep - Tel: 603 534 595, www.slovackysklep.cz

Vinařství PaR Stávek - č.p. 256, Tel: 739 013 637, e-mail: vinarstvistavek@centrum.cz

Slavnosti spojené s vínem

Přehlídky mladých vín (leden)

Vinařský ples s výstavou vín (březen)

Tradiční krojované hody (1. červencový víkend)

Tradiční vinařský den (poslední sobota v srpnu)
 • 4. 8. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • srpen 2022
  poútstčtsone
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Všechny akce