Sudoměřice - místní specialita – kyselý a osvěžující Frašták


Založeny okolo roku 1270 zemanem Sudomírem z Horky na místě velkomoravské tvrze, chránící obchodní cestu do Uher. Zdejším vinařům sudoměřické trati nestačily a často měli vinohrady ve Strážnici nebo Kněždubě. Po rozdělení Československa se zdejší vinohrady ocitly v těsné blízkosti hranice, i mezi sklepy můžete často potkat příslušníky pohraniční policie. Viniční trati Staré hory, ležící tři kilometry východně od obce, se od ostatních moravských viničních hor odlišují tím, že leží na svazích Bílých Karpat a velký počet vinic je vysázen na těžkých půdách vzniklých na autonomních jílech. Jsou to půdy vododržné a réva na nich čerpá výživu i v suchých letech – takže místní vína, přestože pocházejí ze severněji položených viničních hor, zdobí vysoká extraktivnost a chuťová plnost. Mezi zdejšími víny vyniká Rulandské bílé, Rulandské šedé, Müller-Thurgau a zejména zdejší specialita: kyselý a osvěžující Frašták, vyráběný z hroznů balkánské odrůdy Kadarka bílá: „To sú hrozny jag nohy a člověk aspoň cosik cítí, když to pije.“ Modré odrůdy zde dávají tvrdá vína, málo typická pro většinu současných milovníků červeného, vyžadujících sametovou hebkost a jemnou tříslovinu. Místní vinaři ale zdůrazňují, že právě jejich vína se dokonale snoubí s jinou slováckou pochoutkou – uzeným podbradkem.

O sklepní uličce


Sklepy leží v oddechovém areálu Starý potok, který byl na okraji obce vybudován teprve nedávno. Najdeme zde víceúčelovou budovu zahrádkářského svazu z roku 1986 a sousední amfiteátr Kolečko, kde probíhají četné kulturní akce. Sklepy leží po jedné straně cesty a vyznačují se jednotným „kabátem“, napodobujícím zdejší typické tzv. podunajské domy. Jsou vesměs štítově orientované a patrové s bílou ličkou a modrou obrovnávkou, i když najdeme i břízolit nebo režnou cihlu. V patře je půlkulaté okénko, vchod je lemován žudrem, které je často zdobeno folklórními ornamenty. Před sklepy bývá upraveno posezení, nechybí ani pergola s révou. Součástí areálu je kaplička sv. Urbana z roku 1997.

Zajímavost - víno, které nestoupá do hlavy

V sudoměřických sklepech se vypráví historka, jak panští úředníci přišli na náves vybírat desátky v době, kdy teprve kvasil mošt. Jeden důvtipný vinař jim nabídl druhák, vyrobený z matolin, vody a cukru (nazývaný též grúl, vodnár, padělák). Tento nápoj má méně kyselin než burčák z hroznů a tudíž chutná pro nezasvěceného lahodněji. Zkušení vinaři o takovém nápoji říkají, že „nestúpá do hlavy, ale padá do gatí.“ Každopádně financi, zvaní desátníci, se jenom olizovali, nechali na vůz naložit bečku vodnáru a všechno víno zůstalo doma. Výroba druháku pro potřeby vinaře je legální (v létě skvěle zahání žízeň a neopájí jako víno), ale málokterý vinař tuto praxi přiznává. Nádoby s druhákem musí být označeny svatoondřejským křížem.

Slavnosti spojené s vínem

DRUŽEBNÍ KOŠT STRÁŽNICKÉ A SKALICKÉ OBLASTI (květen)
 • 4. 8. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • srpen 2022
  poútstčtsone
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Všechny akce