Skalka – jadrná a svěží vína z Podchřibí


Rozložena pod mohutnou pískovcovou skálou ve zvlněné krajině podhůří Chřibů, působí obec Skalka svým tichem a nehybností jako obraz starého světa. Vesnice byla zmiňována již roku 1318 jako majetek olomouckého biskupství a lze tedy předpokládat, že vinařství bylo ve středověku důležitou složkou obživy obyvatel i významným doplňkem zemědělského podnikání. Svažité viniční trati v okolí obce dávaly po staletí jadrná a svěží vína typická pro severní vinařské oblasti, začátkem 19. století však většinu vinic nahradily pole a ovocné sady a vinařství v obci téměř zaniklo. K novému vysazování vinic a renesanci vinařství v obci došlo koncem 19. století a vinnou révou byla postupně osázena pole v tratích Skalecká hora, Nadskalí, Čtvrtky, Jahodná a Pod polem. Dnes se zde pěstují především rané odrůdy jako je Müller-Thurgau a Muškát moravský, rodí se zde i velmi kvalitní víno odrůd Rulandské bílé či Ryzlink rýnský. Mimo vinařství je významnou tradicí obce výroba velikonočních kraslic a vyšívaní slováckých krojů. Místní technikou je „rýsování“ kraslic, tj. vyškrabování ornamentů do fialově nabarvených vajíček speciálním rydlem.

O sklepní uličce


Drahy – kamenná průčelí ze 30. let minulého století

V době oživení skaleckého vinařství začal vyrůstat na severním konci vesnice i areál sklepů drobných vinařů zvaný Drahy. Kyjovská vinařská stezka k němu stoupá obcí kolem kaple zasvěcené sv. Josefovi, se kterou má sklepní kolonie společnou dobu vzniku. Ladný areál převážně přízemních lisoven s kamenným průčelím tvoří náves, kterou oživují a v letních vedrech příjemně stíní břízy a jeřáby. Nejstarší dochovanou stavbou je přízemní kamenná lisovna se sklepem z roku 1891. Dominantou uličky je patrová cihlová lisovna, datování jejího vzniku v roce 1896 je vloženo do kamenné desky nad vstupem do lisovny. Jedná se o rozměrnou patrovou stavbu obdélníkového tvaru s okapově orientovanou sedlovou střechou. Budova je postavena na kamenném základu, zdivo z pálených cihel plní i dekorační funkci. Vchod do lisovny i okna v přízemí zdobí zvýrazněné ostění, dekorativně působí i cihelná mřížka v patře zajišťující jeho větrání. V přízemí stavby se nachází lisovna, ze které vedou dveře do šíje a ke sklepu pod zemí. Dřevěné schodiště z lisovny vede do patra, kde bývala sýpka či komůrky na ukládání ovoce.

Z hlediska typologie sklepní architektury převažují v kolonii sklepy s přízemními lisovnami a většina jich pochází ze třicátých let minulého století. Za kamenným průčelím obvykle dvouprostorových staveb se nachází obdélníková místnost sloužící jako lisovna a besednice. Má většinou kamenný základ a vyzděnou klenbu. Mimo lis, nádoby a nářadí je zde většinou i stůl a lavice k posezení. Z předsklepí se vchází přímo do sklepa, který je vyhloubený ve stejné výškové úrovni. Je vykroužený v hliněném břehu a vylíčený vápnem. Sudy s vínem spočívají na kantýřích, což jsou mohutné klády po obou stranách sklepa. Znakem dobrého sklepa je stabilní teplota a vlhkost, kterou zaručuje podlaha z udusané hlíny, vrstva hlíny nad sklepem a větrací otvory – rampúchy. Účelnost staveb, použité materiály a řemeslné detaily tvoří na Drahách cenný a harmonický soubor sklepní architektury. Jeho celkové vyznění kazí několik necitlivých přestaveb a novostavby v horní části areálu, které nerespektují styl a uměřenost kolonie.

Kde můžete ochutnat víno

KOLAJA JIŘÍ – tel.603 839 842, jiri.kolaja@quick.cz

Slavnosti spojené s vínem

KOŠT VÍN (březen)

HODKY (červenec)
 • 4. 8. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • srpen 2022
  poútstčtsone
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Všechny akce