Polešovice - vinařská tradice založená velehradským klášterem


Tato důležitá svahová vinařská obec se sto hektary vinic leží na místě velkomoravské osady Záblacany. Roku 1220 jsou Polešovice připomínány jako majetek velehradského kláštera. Tamní řád cisterciáků pečoval o zemědělství a zvláště vinařství, takže se Polešovice staly důležitým střediskem, které mělo vlastní horenské právo až do roku 1784, kdy císař Josef II. drakonické horenské zákony zrušil; podnětem byl údajně případ z Napajedel, kde hotař ubil těhotnou ženu. Husitské války měly v okolí Polešovic velmi bouřlivý průběh: pamětní deska na kostele připomíná kaplana Václava, který byl roku 1421 „upálen ve vinohradě po marném přemlouvání k odpadu od víry katolické.“ V roce 1454 je vzpomínána klášterní vinice zvaná Mniška. Velehradský klášter osazoval svoje obce německými kolonisty, o čemž svědčí název trati Střední grejty, ale od 16. století se v Polešovicích mluvilo pouze česky. Další vinice najdete v tratích Přední a Zadní Růženy, Staré hory, Pekla, Syslovy, Újezdy, Šurálky, Míšky a Novosady. Roku 1595 byly Polešovice povýšeny na městečko, na čemž měl značný podíl věhlas zdejšího vína, které řadil Tomáš Pešina z Čechorodu mezi nejlepší na Moravě. Po zrušení kláštera na konci 18. století směli vinaři volně šenkovat víno vlastní výroby a zakládat vinice. V té době si lidé začali budovat ve větší míře i vinné sklepy. Hodně z nich vlastnili i obyvatelé sousedních Nedakonic, které byly často zaplavovány. V roce 1881 pobýval v sousedních Tupesích básník Svatopluk Čech a v jeho pozůstalosti se zachovala vzpomínka na „polešovské víno lahodné“. Sortiment odrůd byl bohatý už v minulosti, kdy klášter udržoval styky s rakouským Klosterneuburgem. Ve 30. letech 20. století byla v městečku založena Státní révová školka, ve které vznikly odrůdy Olšava, Vitra i podnož Amos – především však lahodný a voňavý Muškát moravský, který křížením odrůd Muškát Ottonel a Prachtraube vyšlechtil roku 1987 Václav Křivánek. K typickým polešovickým odrůdám dále patří Rulandské bílé, Rýnský ryzlink a Neuburské.

O sklepní uličce


Co se skrývá za kuželkami

Centrem polešovického vinařství je areál U sklepů v blízkosti kostela. Zemní sklepy mají převážně průčelí z červených cihel, občas porostlé psím vínem. Zdobným prvkem několika průčelí je mozaikovitá kombinace bílých a červených cihel vytvářející letopočet stavby nebo iniciály majitele. Patrový je pouze sklep z roku 1720 v blízkosti školy, přestavěný v 70. letech do podoby břízolitové krychle. Velkou pozornost věnují místní vinaři vnějším dveřím, které zajišťují sklep v době, kdy jsou plné vnitřní dveře kvůli větrání otevřeny. Bývají buď dřevěné, soustružené do tradičního „kuželkového“ tvaru, nebo z kovových prutů, které vytvářejí různé ornamenty. Z nedalekého Ořechova pochází trochu morbidní historka, která ale dokazuje, jak si vinaři svého moku cení. Jednomu vinaři se prý ztrácelo víno, tak se přes noc zavřel ve sklepě. Když uviděl ruku, protahující se mříží a hledající závoru, „tož popadl sekyru a švác! Zloděj utékl, ale bez ruky ho už nebyl problém najít.“ Sklepy jsou kopané ve svahu a neklesají tedy příliš pod zem. Předsklepí i sklep jsou téměř v jedné výškové úrovni a není nutné budování šíje, často ji představuje jen zděná přepážka. Stálou teplotu zaručuje vrstva terénu nad sklepem. Vinaři z areálu U sklepů si libují, že zemina nepropouští vodu, říkají jí sklepnice.

Dalšími sklepními lokalitami jsou Zbořiska, kde jsou sklepy rozmístěny mezi starou zástavbou. Za prudké stoupání do kopce budete odměněni nádherným výhledem na Bílé Karpaty korunované Velkou Javořinou. Několik sklepů je i ve Hřbitovní ulici, na Zábraní a v malebné starobylé ulici Maruša, ležící nad potokem a pojmenované podle množství moruší, které zde rostly.

Zajímavost

Od starších vinařů můžete zaslechnout i zdejší specifické nářečí, které se liší od zbytku Slovácka zálibou ve dvojhláskách -ou- a -ej-. Vědci se dosud nemohou shodnout, jestli je to následek kolonizace z Čech, nebo jde o původní místní mluvu.

Kde můžete ochutnat víno

VINAŘSTVÍ VAĎURA – Míšky 677

VINAŘSTVÍ TOMÁŠE JURÁKA – Zábraní

ŠLECHTITELSKÁ STANICE VINAŘSKÁ – 572 593 385

Slavnosti spojené s vínem

VELIKONOČNÍ VÝSTAVA VÍN V SOKOLOVNĚ

HODY S PRÁVEM (druhou neděli v říjnu)
 • 4. 8. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • srpen 2022
  poútstčtsone
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Všechny akce