Mutěnice – srdce vinařského Slovácka


Zakládací listinu obce se dosud nepodařilo objevit, takže první zmínka o osadě je zaznamenána v Moravských zemských deskách a váže se k roku 136 7. Založení a rozvoj vinařství v Mutěnicích je zásluhou rytířských řádů templářů a johanitů, kterým ves na počátku své existence patřila. Blahodárný vliv na další rozkvět vinařství v obci měl zdejší pobyt habánů v 2 . polovině 16. století. Zhoubné pro celou zem a samozřejmě i vinařství na Moravě byly naopak důsledky třicetileté války. Z protokolů lánských vizitací z roku 1671 vyplývá, že známá vinařská obec Mutěnice měla před válkou 98 osazených gruntů. Dvacet let po válce zbylo obydlených jen 36 gruntů a zdejší obyvatelé zcela zanechali vinohradnictví. Pracovitost zdejších obyvatel a ideální podmínky pro pěstování révy způsobily, že vinice nezůstaly dlouho ladem. Již v roce 1844 byly viničné hory Vyšicko, Dubňanská hora, Hraničky, Zárybnické a jiné vysázeny téměř 200 ha révy. O výsadním postavení vinařství v obci svědčí skutečnost, že na začátku 20. století zde byla založena Státní a zemská révová školka a v roce 1912 otevřený Státní a zemský vzorný sklep ústřední. V současnosti jsou Mutěnice s rozlohou registrovaných tratí 340 hektarů největší vinařskou obcí na Slovácku a geografická poloha s velkými plochami vinorodých strání činí z osady srdce oblasti, která je přechodem mezi jižními a severními oblastmi pěstování révy vinné na Moravě.

O sklepní uličce


Malovaná žudra Jána Lacka

Od počátku 18. století začal vyrůstat pod Zárybnickými vinohrady za vesnicí areál sklepů a búd. Sklepy se kopaly samostatně v několika řadách, přízemní búdy byly stavěny z dusané hlíny (nabíjanice) a ještě počátkem 20. století je kryla valbová střecha s došky, která přesahovala průčelí a byla podepřena dřevěnými sloupky. Vzniklo tak kryté zápraží pro posezení. Průčelní stěna byla členěna vchodem s masivními dřevěnými dvoukřídlými dveřmi a jedním oknem. Přede dveřmi byla laťková branka zabezpečující vchod v době větrání. Bílou ličku průčelí lisovny ohraničovala zelená podrovnávka. Oblíbenou zelenou barvou byla v Mutěnicích často natřena i výdřeva štítu, dveře a okna. Búda měla uvnitř jednu místnost, hliněnou podlahu a trámový strop, který býval podepřen roštem a sloupkem. Na přelomu 19. a 20. století začala kolonie sklepních búd splývat s domky na Dolním konci a mnohé búdy byly přestavěny na obytné domy. K dalším renovacím a rozšiřování sklepů došlo ve 30. letech minulého století. Došková krytina byla nahrazena pálenou taškou, z lisoven byly postupně odstraněny mohutné vřetenové lisy a búda byla rozdělena na pracovní a odpočinkovou část. Část lisoven byla při přestavbě opatřena žúdry a ostěním oken. Na búdě č. 300 tyto stavební prvky vyzdobil významný regionální umělec Jano Köhler. Charakteristickým dekoračním prvkem mutěnického areálu jsou rostlinné a figurální motivy na žúdrech a průčelí sklepů. Na červenohnědém podkladu je v omítce vyškrabal místní lidový umělec Ján Lacko. Asi 500 sklepů dnes tvoří pitoreskní vinařskou dědinu s názvy ulic, hospodou i několika penziony. A přivítání hostů, zvláště těch, kteří putují po Mutěnické vinařské stezce směrem od Čejče, je stylové. Sklepní kolonii předchází působivá scenérie vinic rozložených na jižních svazích Zárybnické vinné hory.

Zajímavost - pozvání na Slovácký granát

Atmosféra uličky, jak jsem ji zažil na Bílou sobotu v předvečer Velikonoc, byla oslavou družnosti a pohostinnosti. Již z dálky byl slyšet zpěv, hlasitý hovor a smích. U prvních sklepů postávali vinaři s koštýři, cinkaly skleničky, vládla dobrá nálada. Přidal jsem se ke skupině cyklistů, kteří chutnali Chardonnay. Mutěnické svahy a typické složení půdy dávají této odrůdě zlatou barvu, plnost a výrazné kyseliny. Odmítnout nešlo ani milé pozvání na Slovácký granát před sousedním sklepem. Místní specialita, směs Frankovky a Modrého Portugalu ročník 2002, bylo extraktivní a vyzrálé víno znamenité chuti. Nehraná pohostinnost a pábitelský šarm místních vinařů jsou pozvánkou všem, kdo při putování po vinařských stezkách zavítají do Mutěnic.

Kde můžete ochutnat víno

VINAŘSTVÍ MUTĚNICE – tel.518 370 914, www.vinarstvimutenice.cz

VINAŘSTVÍ JOSEF SVOBODA – tel.737 233 644, e-mail: info@vinosvoboda.cz

SKLEPY JAROŠEK – tel.737 239 98O, www.jarosek-sklepy.cz

PENZION POD BÚDAMA – tel.777 243 423, e-mail: marek.zimolka@tiscali.cz

VINAŘSTVÍ JOSEF VÍTEK - tel. 723 936 594, www.vinarstvi-mutenice.cz, e-mail: vitekjosef@seznam.cz

Slavnosti spojené s vínem

VÝSTAVA A KOŠT VÍN (březen)

MUTĚNICKÉ VINOBRANÍ (září)

MUTĚNICKÉ VINAŘSKÉ DNY SE ZARÁŽENÍM HORY (září)

KATEŘINSKÉ HODY (listopad)
 • 4. 8. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • srpen 2022
  poútstčtsone
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Všechny akce