Mařatice – panské vinařství


Osada Mařatice, dnešní součást města Uherské Hradiště, patřila ve 13. století cisterciáckému klášteru na Velehradě. Z historických pramenů nelze doložit, zda vinice byly v obci již v době jejího založení, dnes však tvoří jejich proměnlivé řádky výrazný krajinotvorný prvek. Ze svahů porostlých vinnou révou je výhled na město a celý kraj, směrem na západ se rozkládá panoráma Buchlovských hor s dominantní siluetou hradu Buchlova. Vinohrady byly v minulosti rozděleny na městské, jejichž majiteli byli odedávna občané hradišťští, a selské, které patřily mařatickým. Na viničních tratích Dolní hora, Prostřední hora, Soví hora a Hlaviny se pěstují především bílá vína; mimořádnou kvalitu zde dosahuje odrůda Rulandské bílé s typickou vůní chlebového kvásku.

O sklepní uličce


Přepychové letní domky nad zemními sklepy

Výstavba sklepů ve vinohradnickém areálu v Mařaticích je datována od začátku 18. století. Nadsklepní domy štítové orientace, vzniklé nadstavbou původních zemních sklepů a často upravené jako přepychové letní domky uherskohradišťských měšťanů, vytvořily areál, který byl za první republiky považován za nejkrásnější na Moravském Slovácku. V přízemí domů je umístěna lisovna, do sklepa pod zemí vede šikmá chodba (šíje). Podzemní prostory se vyznačují rozsáhlostí kleneb, mimořádnou šířkou a délkou sklepa svědčící o bohatství vlastníků a o množství vína uloženého zde v dřevěných bečkách. V patře atypických nadsklepních domů jsou situovány obytné místnosti. Podobu a vybavení mařatických búd popsal ve vlastivědném sborníku Našemu Slovácku v roce 1936 Rudolf Malík. „Jsou to búdy nádherné, z materiálu tvrdého, tvarů rozmanitých, úhledných besídek, pavilonků, domků, ba i vilek. V těchto búdách panských je ovšem o pohodlí a líbezné posezení dokonale postaráno. Jsou tam „ legátky“ nejen tvrdé, dubové, ale také pohovky měkce vypérované, jsou tam kamínka k vytápění a sporáček na vaření, na stěnách obrázky a četné diplomy z výstava závodů i vtipné říkánky z vinařského mudrosloví … zkrátka, co si jen srdce přáti může.“ Nejstaršími stavbami v kolonii jsou sklepy číslo 44 a 260. Spolu s lisovnami číslo 244, 247 a 381 jsou chráněnými památkami lidové architektury.

Zajímavost - sklepy, ve kterých se psaly dějiny

Komplex lidových staveb a sklepů v Mařaticích byl již od počátku 20. století dějištěm čilého společenského života, místem setkávání umělců i politiků. Zdejší vinné sklepy a búdy v minulosti přilákaly mnoho slavných lidí. Na lahodném moku si zde pochutnávali malíři Mikoláš Aleš a Antonín Slavíček i spisovatel Alois Jirásek. K častým a vzácným hostům patřívali bratři Úprkovi, zvláště malíř Slovácka Joža Úprka. Lisovnu č. 367 zdobí jeho nástěnná olejomalba Jaro. Roli místa, kde se občas mění i dějiny, sehrály mařatické sklepy v den vzniku samostatného československého státu v roce 1918. Telegrafickou depeši, která dorazila na nádraží do Uherského Hradiště 28. října, doručil úředník starostovi přímo do jeho vinného sklepa, kde představitel města besedoval se svými přáteli. Dá se tedy předpokládat, že první oslavy nového státu proběhly u pana starosty ve sklepě. Přestože v poslední době bylo několik búd přestavěno k obytným účelům, je ojedinělý soubor měšťanských sklepů v Mařaticích ozdobou Uherskohradišťské vinařské stezky. Její trasa stoupá z nábřeží řeky Moravy po místní komunikaci ke sklepům, odkud se přes Vésky a Veletiny vydává do Vlčnova.

Kde můžete ochutnat víno

VINNÝ SKLEP U LISU – tel.572 540 052, 607 554 013, www.ulisu.uh.cz

VINOTÉKA VINARIUS – tel.724 363 878, vinarius@vinarius.cz

Slavnosti spojené s vínem

SLAVNOST VÍNA A OTEVŘENÝCH PAMÁTEK (září)

SVATOMARTINSKÉ SVĚCENÍ VÍNA (11. 11.)
 • 4. 8. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • srpen 2022
  poútstčtsone
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Všechny akce