Dubňany – vinohrady mezi dubovými lesy


V první písemné zprávě o vsi Dubňany z roku 1349 se připomíná, že Čeněk z Lipého prodal Dubňany spolu s Jarohněvicemi a Mokronosy Smilovi z Letovic. Název osady je odvozen od dubových lesů, o čemž svědčí i obecní pečeť z roku 1613, kterou zdobí dubová větev se třemi žaludy. Vinohradnictví bylo nedílnou součástí zemědělství v obci již v dávné minulosti, historie výsadby a šlechtění vinohradů spadá do období před Bílou horou. V tehdejší době bylo v Dubňanech asi 150 měřic (30 hektarů) vinohradů, což se zdá na dnešní poměry málo, ale je třeba uvážit, že Dubňany měly na začátku 17. století pouze kolem 80 chalup. Viničními horami se postupně staly Hrubá niva pod drahami, Nivky u kamene, Díly u Barnavé kůlny a další. Existence vinohradů na Vyšicku je písemně doložena již před rokem 1620. Dnes jsou na úpatí úzkých políček s řádky vinné révy rozesety sklepy kolonie Pod dubňanskú horú. Kdy zde byla postavena první búda, se dnes ale už sotva dozvíme. Rozvoj vinohradnictví v polovině 18. století a různé nálezy při bourání starých sklepů (vinařské nástroje, sudy, dubové desky s letopočtem) nás však opravňují předpokládat, že zde búdy existovaly už před více než dvěma sty lety.

O sklepní uličce


Bez vody a elektřiny jako v dobách pradědečků

Dnes je v údolí na okraji vyšických vinohradů roztroušeno asi 200 búd. Dříve bývaly přízemní, postavené jednoduše a účelně z nepálených cihel – kotovic. Asymetricky umístěný vchod do lisovny zajišťoval dostatečný vnitřní prostor a malé okno opatřené mříží sloužilo k větrání sklepa. Čtyřspádová střecha byla původně krytá došky. Stěny byly olíčeny vápnem a u země se modral půl metru vysoký pás obrovnávky. Nejstarší sklepy byly vykrouženy v hlíně, teprve mladší mají klenbu z cihel. Původně jednotný vzhled přízemních lisoven se začal výrazně měnit v polovině minulého století. Sklepy a lisovny přestaly plnit pouze svou hospodářskou funkci a stávaly se společenským prostorem s vyššími nároky na komfort a pohodlí. Protože úzké pozemky nedovolovaly rozšiřování staveb, k lisovnám se přistavovalo patro a fasády staveb pokryl dobový břízolit i roztodivná výzdoba sgrafity, žudry a slováckými ornamenty. Přestože původní sklepy na Vyšicku již byly většinou překryty novodobými přestavbami, ve sklepě číslo 126 najdete ukázku vinařství v dobách našich pradědečků. Neudržovanou cihlovou lisovnu s vydřeveným štítem pod sedlovou střechou zdobí rukodělná mříž na okýnku a vstupní dveře, které jsou ukázkou řemeslné dovednosti. Od poloviny 19. století se zde až dodnes vyrábí víno bez vody a elektřiny, majitelé sklepa a jejich přátelé koštují a besedují při svíčkách. I v Dubňanech sloužily sklepy v minulosti nejen k výrobě a ukládání vína.

Zajímavost

Jámy ve sklepech – zvané lochy – byly bezpečným místem pro ukrývání zásob před vrchností. Ve sklepech se uzavíraly obchody i politické koalice, rozdmýchávaly a pak řešily sousedské i rodinné spory, dojednávaly svatby a věna. V dobách válek, morových epidemií a nepohody se do sklepů utíkali i obyvatelé vesnic, pod zemí se dokonce rodily děti. Paní Hanáková se narodila v Ondráčkově sklepě na konci kolonie v den osvobozování Dubňan 14. dubna 1945.


Kde můžete ochutnat víno

PENZION VINAŘSKÝ DŮM – tel.777901711

SKLEP POD DUBŇANSKÚ HORÚ – www.vinarskydum.com

Slavnosti spojené s vínem

OCHUTNÁVKA VÍN (Velikonoční neděle)

HODY (říjen)
 • 4. 8. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • srpen 2022
  poútstčtsone
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Všechny akce