Valtice - hlavní město vína

Co vás těší nejvíce, když dojdete sem? / Révu mají Valčice, vinorodá zem. Dnes za městem hranice, držme proti všem / dnes jsou naše Valčice, zde moravská zem! Sražte děti, sklenice, čert tesknotu vem / zdrávy buďte Valčice a moravská zem! 

Po stopách Petra Bezruče

Valticemi a jejich okolím vás provede Mikulovská vinařská stezka. Bývalé rezidenční sídlo Lichtenštejnů a významné vinařské centrum Moravy je jejím nejjižnějším městem. Pohled od kolonády na Rajstně nabízí impozantní výhled na barokní památky Valtic a celý Lednicko- valtický areál, zařazený pro svou jedinečnost do seznamu světových kulturních památek UNESCO. Pasovští biskupové získali osadu i s vinicemi koncem 12. století. O dvě století později odkoupili Valtice Lichtenštejnové, kteří panství záhy pozvedli po stránce finanční i hospodářské. Karel I. a Karel Eusebius z Liechtensteina pak vytvořili z Valtic rezidenční město nejmocnějšího šlechtického rodu na Moravě a jejich potomci je spravovali až do roku 1945.
 

O sklepní uličce

Vinice mezi dvěma zeměmi

O rozsahu valtických vinic v minulosti vypovídá nejen Lichtenštejnský urbář z roku 1414, ale i výstavba Zámeckého sklepa v roce 1430 a Křížového sklepa z roku 1640 s kapacitou přes milion litrů vína. Na rozvoji vinařství ve městě se však nepodílela jenom šlechta. V roce 1855 vznikl místní spolek pro zemědělství a vinařství, který byl jedním z největších zemědělských spolků v Dolním Rakousku. Uplatnil se především při propagaci valtického vinařství, které se v konkurenci dolnorakouských vín těžce prosazovalo. V roce 1873 vznikla ve Valticích první vinařská škola v českých zemích a valtické víno začalo úspěšně konkurovat rakouským vínům. Všeobecnou stagnaci vinařství koncem 19. století, která se ve městě před 1. světovou válkou změnila v krizi, zastavilo až připojení Valtic k ČSR v roce 1920. Zvýšený zájem o produkci vína podnítil vznik vinařské akciové společnosti Société Vinicole v roce 1923, která převzala do své správy Křížový sklep a specializovala se na výrobu sektů. Z téměř dvacítky viničních tratí v okolí města jsou nejznámější Pod Rajstnou, U Křížového sklepa, Šimle, Hintertály, Knížecí vyhlídka, Culisty dlúhé, Katzelsdorfské pole, Sonneberg. Současná výměra 582 ha registrovaných vinic, dvě desítky výrobců vína a vinařské zázemí, kterým město disponuje, učinily z Valtic významnou vinařskou obec v rámci Evropy. Valtice jsou sídlem Národního salonu vín, Vinařské akademie, Svazu moravských vinařů Moravín a Střední odborné školy vinařské. Tradičními odrůdami pěstovanými v katastru města jsou Rulandské bílé, Chardonnay, Rulandské modré a Frankovka. V posledním desetiletí dominují výstavám vín v ČR Muškát moravský a Irsai Oliver ze Střední odborné školy vinařské.

Zajímavost - Pět set sklepů v pěti sklepních uličkách

Mohutné lisovny a výstavné vinařské domy, které stávaly v historickém centru města, padly většinou za oběť ničivým požárům v 18. a 19. století. Dochovalo se jen několik vinařských domů, nejcennější je přestavbami téměř nedotčený štítový dům č. 49 v Kopečné ulici, který jako jeden z mála unikl ohni. Průčelí lisovny v přízemí je zpevněno čtyřmi opěrnými pilíři, mezi nimiž je vchod do lisovny, orámovaný kamenným ostěním. Rozlehlá lisovna je zapuštěná pod úrovní terénu a její podlaha je dlážděna pálenou cihlou. V zadní stěně lisovny jsou dvoje dveře, jedněmi se vystupuje po schodech do bytu, za druhými objevíme dřevěné schodiště vedoucí do klenutého sklepa se studnou. Největším sklepem ve Valticích je Křížový sklep akciové společnosti Vinné sklepy Valtice. Pro zrání červených vín využívá tato společnost starší Zámecký sklep, který spolu s nově otevřeným Městským sklepem slouží i k prohlídkám a ochutnávkám vína. V ulicích Vinařská, Sklepní, Josefská, Růžová a Polní je více než 500 sklepů, které užívají především malovinaři. Převažují přízemní lisovny se sklepy s rozmanitým architektonickým členěním průčelí. Stoleté sklepy mají kamenné podezdívky a klenbu z pálených cihel. Nejstarší sklepy jsou zaklenuty tesanými vápencovými bloky.
 

Kde můžete ochutnat víno

Slavnosti spojené s vínem

 • Valtický košt (první březnová sobota)
 • Valtické vinné trhy (začátek května)
 • Den valtických sklepů (poslední květnová sobota)
 • Valtické vinařské slavnosti (první srpnový víkend)
 • Týden valtických burčáků (poslední zářijový týden)
 • Valtické vinobraní (první říjnová sobota)
 • Svěcení vína ve valticích (první neděle po svátku sv. Martina)
 • Mikulášský košt archivních vín (pátek blízký sv. Mikuláši)
 • 4. 8. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • srpen 2022
  poútstčtsone
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Všechny akce