Pavlov – bohatství i výstavnost vyrostlá z vína


Nedaleko Mikulova, na trase okruhu Mikulovské vinařské stezky i dálkové Moravské vinné, leží na břehu novomlýnských nádrží starobylá osada Pavlov. Území obce bylo nepřetržitě osídleno od doby lovců mamutů, ves je poprvé zmiňována v 11. století jako majetek staroboleslavské kapituly. Přestože doba výsadby prvních vinic v obci není známá, z údajů v urbáři mikulovského panství se dá usuzovat, že Pavlov patří k nejstarším vinařským obcím na Moravě. Zápis z roku 1444 uvádí Pavlov jako největší vinařskou obec mikulovského panství s povinností zavírat na noc obě brány. Bohatá vesnice byla tedy pravděpodobně i opevněna. Vinařství bylo hlavním zdrojem bohatství obce i v dalších stoletích. Značné zisky z poddanských vinic měla především vrchnost, která proto dbala na vysokou úroveň viničného hospodářství. Proslulost pavlovského vinařství dosvědčuje i starý horenský řád z roku 1589. Počátkem 17. století bylo celých 53% poddanské půdy osázeno vinicemi. Vinařství pak zažilo otřes v podobě třicetileté války, jejíž hrůzy nepřežila celá čtvrtina obyvatel obce a velká část vinic zpustla. V poslední čtvrtině 17. století došlo k obnovování vinic a vinnou révou byly osázeny nové trati. Dalšími mezníky vinařství v obci bylo zahájení pěstování Modrého Portugalu v roce 1885 a výsadba sazenic na podnožích odolných proti mšičce révokazu jako reakce na její invazi koncem 19. století. V současnosti je v Pavlově 165 ha registrovaných vinic. V posledních letech jsou na vinicích pod hradem Děvičky vysazovány především Chardonnay, Sauvignon a Muškát moravský, které se přidaly k tradičním odrůdám Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené a Svatovavřinecké. Výrobě vína se dnes v obci věnuje patnáct vinařů registrovaných u Vinařského fondu. Mezi výbornými pavlovskými víny můžete ochutnat i biovíno, které vyrábí rodinná firma ekologického zemědělství.
 

O sklepní uličce

 

Barokní vinařská vesnička


Pavlovská náves, dávné bydliště zámožných vinařů a přilehlé uličky Česká a Na cimbuří jsou ojedinělými ukázkami venkovského baroka, srovnatelnými s nejkrásnějšími stavbami tohoto zdobného slohu v jižních Čechách. Česká ulice zároveň jedinečně dokumentuje vývoj vinohradnických staveb. Na úpatí vinic pod zříceninou hradu Děvičky sousedí prostá průčelí zemních sklepů s mohutným přízemními lisovnami a vedle nich se vypínají barevná průčelí honosných selských gruntů. Výstavné nadsklepní domy s lisovnami a sklepy v podzemí si zde stavěli bohatí místní sedláci ve stylu měšťanů z Mikulova již od 17. století. Kategorie preshauzníků – domkářů bydlících v lisovnách – je poprvé uvedena v tereziánském katastru z roku 1754, nalezená renesanční sgrafita však naznačují, že obytné lisovny zde existovaly již před tímto datem. Stavby jsou vždy orientovány štítem do ulice, okapově stavěné jsou jen ty mladší z 19. století. V přízemí je obvykle lisovna a sklep, které jsou přístupné z ulice, byt tvoří patro nad lisovnou a má samostatný vchod. Sklepy jsou vyzděné cihlovou klenbou, prostorné lisovny jsou valeně zaklenuté nebo mají ploché trámové stropy. Obytnou část v patře tvoří komora a černá kuchyně, přední část domu zabírá jizba. Bohatě zdobené fasády nesou typické znaky barokního stavitelství – bosovaná nároží, šambrány kolem oken, volutové štíty, niky se soškami světců a další. Soubor nadsklepních vinařských domů v České ulici představuje celek mimořádné architektonické a urbanistické hodnoty, a proto byl spolu s historickým jádrem Pavlova prohlášen vesnickou památkovou rezervací. Jedinečnou příležitostí k ochutnávce jsou dva klenuté sklepy pod radnicí. Najdete zde nejen vinný archív, ale i místo, kde můžete posedět a ochutnávat nejlepší vína pavlovských vinařů. Součástí historie pavlovského vinařství je i rekonstruovaný vřetenový lis z roku 1851. Stojí v horní části obce, na trase Moravské vinné stezky stoupající do Klentnice.
 

Zajímavost - Pavlovský lis

Ten lis šroubový na návsi, svědkem je staré vinohradnické slávy. On z dubů šípáků je, co na vápencových skalách Pálavy stály! Z jeho tuhého voňavého dřeva, kdysi obě vytesány loutky i kláda. A s ním stará, ale i nová je spojena pavlovského vína sláva… A s touto starobylou ukázkou řemeslné dovednosti je spojena nejen sláva pavlovského vína, ale i půvabná legenda, pro jejíž pointu si musíte k lisu vyšlapat.
 

Kde můžete ochutnat víno

Obecní vinotéka Pavlov – Ing. Mach Martin, tel.775 775 533

Vinitores Palaviensis – sdružení vinařů – Ing. Pavel Krška, tel.721 414 575

Vinařství Foltýn Vladimír – tel.519 515 343
 

Slavnosti spojené s vínem

Výstava vín (duben)

Krojované hody (srpen)

Dny otevřených sklepů (listopad)

Svatomartinské svěcení vína (listopad)
 • 4. 8. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • srpen 2022
  poútstčtsone
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Všechny akce