Dolní Dunajovice – předkřesťanské počátky vinařství


Původně stará slovanská příhraniční osada byla v průběhu 13. století kolonizována německým obyvatelstvem a dostala jméno De Donawitz. Předkřesťanskou tradici vinařství pod Pavlovskými vrchy dosvědčuje nález vinařského nože, který zde zanechali příslušníci římských legií. Vinnou révu přivezli do kraje staří Římané za vlády císaře Proba v letech 276–282 našeho letopočtu. První novodobé vinice v okolí Dunajovic byly založeny začátkem 13. století. Obec v té době náležela klášteru v Dolních Kounicích, který se nepochybně zasloužil o slávu zdejšího vinařství. To se stalo zdrojem bohatství a zasloužilo se o povýšení Dunajovic na městečko v roce 1580 . Prameny uvádějí, že před třicetiletou válkou představovaly vinice více než 22% poddanské půdy. Zvláštností zdejšího vinařství bylo horenské právo z roku 1685. Hrdelní tresty v něm byly nahrazeny pranýřem a soud se scházel na velikonoční pondělí.

I dnes patří vinná réva a sklepy k této obci stejně neodmyslitelně jako majestátné vrchy Pálavy. Nekonečné řady vinohradů se táhnou po úbočích vápencových skal, aby na podzim vydaly počet z celoroční dřiny vinařů. Dolní Dunajovice jsou s více než třemi stovkami zaregistrovaných vinařů největší vinařskou obcí v oblasti. 430 hektarů registrovaných vinic je rozloženo ve viničních tratích Ořechová hora, Pod Slunným vrchem, Růžový kopec, Dunajovský kopec, Kraví hora, Zimní vrch, Malý Sluňák, U Mlýnské cesty, Nad sklepy, U sklepů. Mezi nejrozšířenější odrůdy, které se v této oblasti pěstují, patří Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Chardonnay, Műller Thurgau, Frankovka, Modrý Portugal.

O sklepní uličce


Důlní díla pod Dunajovickými kopci

Areál sklepů U cihelny leží západně od obce na úpatí Dunajovických kopců. Kolonii, která nabízí panoramatický výhled na masív Pavlovských vrchů, tvoří horní a spodní řádek a tři sklepy v lokalitě zaniklé cihelny. Dohromady je tady asi 30 vinařských staveb, jejichž dlouhé a svažité šíje vedou k širokým a vysokým chodbám hluboko v podzemí. Sklepům, jejichž délka je asi 40 metrů, předcházejí klenuté podzemní lisovny. Zemních kvelbených sklepů bez lisoven se zde dochovalo jen několik, ojedinělá zděná průčelí zdobí většinou bílá lička a zakončuje trojúhelníková atika. Průčelí lisoven vynikají růzností materiálů, bohatostí tvarů i barevných kombinací. Estetickou působivost předsklepí zvyšuje kombinace bílých a červených cihel a zvýrazněné ostění oken a dveří. K nejpohlednějším stavbám v horní dunajovické uličce patří průčelí sklepa z roku 1907. Výtvarně i barevně nápaditě zpracované předsklepí doplňuje dřevořezba nad vchodem do podzemí. Průčelí ostatních sklepů v obou uličkách je vystavěno z bílého vápence nebo je cihlová čelní zeď omítnuta a opatřena barevnou ličkou. Stejně jako v několika dalších uličkách, ani v Dolních Dunajovicích nejsou sklepy číslovány. Z pohledu stavebního zákona nejsou sklepy stavbami, ale důlním dílem. Tuto charakteristiku podzemních chodeb nejlépe dokládá oprava podzemní lisovny pana Kalivody. Při rozsáhlé opravě bortící se klenby využil svých hornických zkušeností a dvě stě let staré dílo zvelebil tak, že původní majitelé sklepa – žijící dnes v Mnichově – nešetřili při prohlídce chválou. Starobylý a malebný vzhled kolonie narušuje několik novodobých lisoven; největší skvrnou na harmonické podobě uličky je předimenzovaná stavba lisovny na okraji spodního řádku a navazující degustační místnosti společnosti Mikrosvín. Obecní kolonii Na sklepech tvoří asi desítka sklepů různého stáří. Typickým prvkem těchto vinařských staveb je středový rizalit, který je nejen působivým výtvarným prvkem, ale taky chrání vstup do sklepa. Staré sklepy kryje omítnuté předsklepí, novodobé průčelí lisoven tvoří pravidelné pískovcové kvádry, často barevně kombinované. Další dunajovické sklepy na několika místech v obci jsou zakomponovány do obytných vinařských domů. Tři sta let staré sklepní chodby měřící více než sto metrů můžete prozkoumat při návštěvě Vinařského dvora U Mlýnků.

Kde můžete ochutnat víno

Vinařský dvůr U Mlýnků – www.umlynku.cz

Mikrosvín, sklepy Dolní Dunajovice – www.mikrosvin.cz

Vladimír Bičan – tel.607 268 583

Vinařství Šoman, Dolní Dunajovice

Slavnosti spojené s vínem

Výstava vín  (duben)

Letní slavnosti vína (srpen)

Slovácké hody (září)
 • 4. 8. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • září 2022
  poútstčtsone
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  Všechny akce