Pozvání do sklepních uliček


Přijměte pozvání na jižní Moravu, do kraje štědré přírody, zářivého slunce a pohostinných lidí.  Provedeme vás unikátními uličkami památkově chráněných sklepů v Petrově, Vlčnově,  Blatnici či Pavlově, ojedinělým areálem sklepů na Vrbici i starobylými lokalitami sklepů na Znojemsku. Poznáte historii i současnost vinařství, dávné legendy a zvyky, život ve sklepních uličkách dnes i v dobách našich pradědečků.

Objevíte kraj, kde vinařství a víno inspirovalo vznik lidových písní, zvyků i tradic a kde práce na vinici a ve sklepě dodnes určuje rytmus života zdejších obyvatel a formuje jejich duše.  Navštivte kraj družných  lidí a místa, kde se zastavil čas. A zastaví se určitě i vám, neboť den, který strávíte ve vinném sklepě, se do života nepočítá...

Za tajemstvím vinných sklepů se můžete vydat na kole, pěšky, vlakem nebo autem. V publikaci naleznete orientační mapy, zahrnující čtyři vinařské podoblasti a jedenáct Moravských vinařských stezek, které vás mohou inspirovat při plánování výletu po sklepních uličkách jižní Moravy.


 

Řekli a napsali o Průvodci po sklepních uličkách jižní Moravy


Dobrý den,

velmi jste mě potěšil dopisem a průvodcem po sklepích JM. To je materiál! Už se těším jak to probereme s bráchou a skalními v hospůdce, protože jste se fakt vytáhl - nezbytné mapky a popisky, historie, dokumenty a upoutávky - nejlepší reklama! Neslibuji, že se uvidíme hned o sezóně, ale protože na kole jezdíme a vínko pijem rádi - opravdu se nám Vámi servírovaná inspirace hodí! Ještě jednou Vám děkuji a buďte moc zdráv a vesel!

Prušek, Vysoké Mýto                                                                  


                   
Vážený pane,

ani nevím, zda jsem Vám poděkoval za Průvodce sklepními uličkami, co jste mi před časem zanechal. Takže děkuji a současně bych chtěl požádat o další, možná dva výtisky. První výtisk jsem věnoval staršímu synovi, aby šířil věhlas vinařských cyklostezek v Praze a okolí neb se zde oženil. O druhý byla svedena menší bitva. Kdybych držel jazyk za zuby, byl by klid. Ale smyslem je toto uvádět ve známost mezi lidi.Tak jsem o průvodce přišel. Někomu se až tak zalíbil, že jsem o ni přišel a stránky o Drnholci jsem si ani neokopíroval. Budete-li mít  nějaký volný čas, byl bych rád, kdybyste si na mne vzpomněl a  zaslal mi kopii nebo nový výtisk. Děkuji.

Janeček, Drnholec                                                        


                 
Celkem dvanáct set kilometrů může dnes člověk ujet na kole po přehledně značené síti vinařských stezek, které se od roku 1999 budují mezi téměř třemi sty vinařskými obcemi a které spravuje Nadace Partnerství. „Provedeme vás uličkami památkově chráněných sklepů v Petrově a unikátním souborem búd bez sklepů ve Vlčnově. Shlédnete ukázky lidové sklepní architektury či výstavných městským nadsklepních domů v Pavlově. Navštívíte ojedinělý areál sklepů kopaných v sedmi patrech nad sebou na Vrbici i starobylé lokaolity na Znojemsku, které po staletí nezměnily svoji tvář,“ píše se v úvodu Průvodce sklepními uličkami jižní Moravy, jehož součástí je i podrobná cyklomapa. Nezbývá než šlápnout do pedálů a vyrovnat se s tím, že sazba za jízdu na kole po požití alkoholu začíná na částce 25 000 korun.       

Respekt č. 29, 16.-22. července 2007                                                 


                         
Většinu jihomoravských vinných sklepů si od včerejška můžete strčit do kapsy. Brněnská Nadace Partnerství představila bezmála třísetstránkového Průvodce sklepními uličkami jižní Moravy. Originální bedekr popisuje přes šedesát nejzajímavějších sklepních ulliček, jejich historii i současnost.     

Dnes,  27. června 2007                    


                           
Sklepní uličky a vinařská turistika vůbec získávají více a více přátel. Hlavním přínosem knihy je to, že popisuje skutečný obraz současného života a tradic, díky nimž se k jižní Moravě začala znovu upínat pozornost.

Morava je významná vinařská oblast a měla by se neustále připomínat. Toto krédo vrchovatě naplňuje publikace Průvodce sklepními uličkami jižní Moravy, která originalitu a jedinečnost zdejších vín i malebnost sklepních kolonií staví na odiv způsobem, jako to vidíme jinde ve světě. Doufám, že se kniha dočká dalších vydání.

prof. ing. Kraus                                        


                              
Knížku si beru s sebou na dovolenou a poprvé se těším k moři. Zatímco se ženské budou cáchat ve slané vodě, já budu putovat po sklepech jižní  Moravy a plánovat, kam se zajedu podívat a které sklepy a vinaře navštívím.

Šíla, Novosedly                                                       


                 
Knížka je oslavou  jižní Moravy, vinařství a vína. Lepší propagace vinorodého kraje než všechny materiály vydané Národním vinařským centrem.

Kotásek, Mikulčice


Objednávky


Průvodce sklepními uličkami jižní Moravy je dostupný v balíčku společně se sadou 10 pohlednic z vinařských stezek. Tuto sadu si můžete objednat v našem e-shopu.

 • 4. 8. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • září 2022
  poútstčtsone
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  Všechny akce