ŠATOV

 

Šatovské vinice

Šest viničních tratí pokrývá rozlohu 260 ha. Na vinici, V remízku, Šibeničkách, U bunkru a Skalce se dří především Veltlínskému zelenému a Ryzinku rýnskému. Svažitá trať ve tvaru amfiteátru táhnoucí se až ke státní hranici, nese název Peklo a svědčí zejména hroznům odrůdy Muller-Thurgau, jejichž plná vína získávají v této lokalitě neopakovatelné muškátové aroma.
 

Sklepní uličky

Přízemní i patrové lisovny šatovských sklepů prorůstají ceým městečkem, vinařské centrum s architektonicky i konstrukčně hodnotnými sklepy tvoří ulice Sklepní a Zimní. Mezi vinicemi od Havraníků nebo táhlým klesáním od rakouské hranice vás sem přivede Moravská vinná stezka. V křivolakých dlážděných i prašných uličkách se střídají mohutné lisovny obdélníkového půdorysu se sklepy, které své tajemství skrývají za obílenou zdí předsklepí. Většina staveb je vybudována z pálených cihel na kamenné podezdívce, některé lisovny jsou postaveny z kamene a hlíny nebo vzácně dochovanou technologií nakládaného hliněného zdiva. Kámen nebo cihly rámují i dveřní a okenní otvory a působí dekoračně při úpravě průčelí lisovny. Mohutné dveře nebo vrata jsou ze silných prken a stejně jako okna opatřeny rukodělně zhotovenými závěsy a mřížemi. Rozložitá zaklenutá vrata umožňovala povozům vjet s nákladem hroznů až do lisovny. Lis je tradičně u boční stěny a podlahu tvoří dusaná hlína, zatímco fortelné stropy jsou z mohutných dubových trámů. Vlastní sklepy ke skladování a zrání vína jsou vyhloubené v pískovci, i když u mladších sklepů je klenba cihlová. Podobně jako v dalších vinařských lokalitách Znojemska jsou sklepy tvořeny často spletitou konstrukcí chodeb. Bočnní uličky přitom slouží zpravidla jako archivní boxy.

Vinaři


Hledejte vinaře a služby s certifikátem vinařské turistiky nebo označením Vína originální certifikace (VOC)!

Vinařské organizace v regionu

Svazek znojemských vinařských obcí Daníž
Spojení znojemských vinařských obcí do svazku nazvaného Daníž iniciovalo 6 obcí ležících na potoku Daníž. V roce 2000 se Svazek Daníž rozšířil téměř o všechny vinařské obce Znojemského regionu, takže dnes čítá 35 členských vinařských obcí. Společným cílem svazku je rozšíření a zkvalitnění vinařství a šetrného turistického ruchu včetně rozšíření kontaktů s obcemi Rakouska. Ekonomickým cílem je snížení vysoké nezaměstnanosti v regionu. Současně je přihlíženo k dalším cílům, jako revitalizace krajiny, ochrana přírody, rozvoj technické infrastruktury, občanské vybavenosti, zachování místní kultury, rozšíření společné propagace, podpora rozvoje občanské společnosti, zejména podpora nevládních neziskových organizací.
 
MAS Znojemské vinařství
Území mikroregionu Místní akční skupiny Znojemské vinařství, o.s. zahrnuje 41 obcí v okrese Znojmo. Tento zcela venkovský region, kde se nevyskytují žádné významné průmyslové podniky, usiluje touto cestou spolupráce obcí, podnikatelů a neziskových organizací získávat prostředky k celkovému rozvoji regionu.
 • 16. 6. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • červenec 2022
  poútstčtsone
  27
  28
  29
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  Všechny akce