ŠARDICE


Šardické vinice

Viniční trati v obci jsou písemně doloženy již ve 13. století. V 16. století jsou známé trati Dubová, Hejdy, Nové, Kamenné, v 17. století dále trati Šumperky, Červenice či Přední, Dlouhé a Krátké Úlehle. Vinařská tématika je součástí jak historicky doložených pečetí, nejmladší z r. 1622, tak současného obecního znaku. Do chodu obce a zejména k rozvoji vinařství výrazně přispěli brněnští augustiniáni. Původní horenský řád vydaný přímo pro Šardice markrabětem Janem Jindřichem přizpůsobil r. 1753 opat pertscher novým poměrům. Odstranil fizické tresty a omezil pokuty, zakázal práci o nedělích a svátcích a ustanovil trest 3 dnů vězení pro vinaře, který nesvětill svátky. Úprava horenského řádu se stla základem rozvoje vinařství a to zase zdrojem obživy šardických chalupníků a bezzemků. Na zdejších svazích obrácených k JV se rodí hrozny pro výrobu velmi kvalitního vína, které zde nakupovali i brněnští obchodníci. Šardické vinice se rozšiřovaly tak, že nakonec pokryly všechna výhodná stanoviště směrem k Nenkovicím a Stavěšicím.
S vinařstvím je spojená i dochovaná stavba tzv. Loydrova sklepa s lisovnou z r. 1745. Na historii se snaží navázat Mednelův vinařský spolek, který se svými aktivitami snaží podporovat cestovní ruch a kulturu v kontextu produkce vína. V současnosti obec registruje viniční trati: Hejdy, Kameny, Dubový-Červenice, Požární čtvrtě, Padělky, Bařinové čtvrtě, Hrubý kopec, Špitálka.
U místích vinařů dostanete koupit odrůdová jakostní vína i přívlastková se svěžím charakterem, jemnou kyselinou a výrazným odrůdovým aroma.

Sklepní ulička

Vinné sklepy začátkem 18. stol. mělo jen několik vinařů, sklep vlastnili v Šardicích jen augustiánský klášter, farář a hostinský. Chalupníci si začali stavět sklepy teprve tehdy, když museli odevzdávat vrchnosti vinné dávky nikoliv v moštu, ale v čistém víně. Vybírání vinných desátků měl na starosti purkmistr. První vinařské stavby si šardičtí hospodáři stavěli na Drahách. Z konce 18. století se zachovalo několik žádostí o povolení stavby sklepa. Tyto sklepy se staly zárodkem pozdějších chalup, takže historická sklepní ulička v osadě nevznikla. Vyplývá to z polohy obce a tradice budování sklepů v březích za domy. Dokladem starobylosti vinařství v obci je takzvaný Loydrák, sklep s lisovnou z roku 1745. Kdysi patříval hostinskému Loyderovi, v roce 1997 byl citlivě opraven. Dochovalo se i několik starších sklepů v trati Hliník, které jsou ale dnes již přestavěny. Od 50. let 20. století byla postupně budována lokalita sklepů a nadsklepních domů v trati U hřiště, o dvě desetiletí později bylo vystavěno sedm sklepů s patrovými lisovnami v areálu Za dědinú. Několik nadsklepních domů zde zdobí loubí a sgrafita. Nadsklepní prostory sklepů Za dědinú nabízí možnost ubytování a úschovy kol a jsou vítaným nástupním místem pro využívání cyklostezek v okolí. Za sklepy je vytvořeno venkovní posezení s možností opékání. Nový sklep Pavla Karlíka zajišťuje ubytování pro více než čtyřicet osob i posezení při šardickém víně.

Vinaři
 


Hledejte vinaře a služby s certifikátem vinařské turistiky nebo označením Vína originální certifikace (VOC)!

Vinařské organizace v regionu

Mendelův vinařský spolek Šardice vznikl v roce 2001 a má 19 členů. Hlavním posláním spolku je propagace vinařství a vinařských tradic v obci a regionu, osvětová činnost v oblasti vinohradnictví a vinařství, podpora kultury v obci, propagace vinařských stezek a agroturistiky, pořádání výstav vín a propagace J.G. Mendela je náplní Mendelova vinařského spolku v Šardicích.

 • 16. 6. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • červenec 2022
  poútstčtsone
  27
  28
  29
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  Všechny akce