Vinařská stezka Podluží

Délka trasy:
135 km
Povrch:
50 % silnice se slabým automobilovým provozem, 50 % cyklostezky a zpevněné cesty
Vhodné pro:
Celá trasa stezky je vhodná i pro méně zdatné cyklisty, nenáročná jsou i stoupání v okolí Nového a Starého Poddvorova.
Značení:
dopravní značky s kolem a sklepním žúdrem oranžové barvy
Nejvyšší bod:
260 m n. m.
Nejnižší bod:
154 m n. m.
Navštívíte místa

Břeclav, Lanžhot, TvrdoniceHodonín, Moravská Nová Ves, Moravský Žižkov, Starý Poddvorov, Dolní Bojanovice, Lužice, Mikulčice, Ratíškovice

Fotogalerie
 • 1.jpg

  0 10

 • 10.jpg

  1 10

 • 2.jpg

  2 10

 • 3.jpg

  3 10

 • 4.jpg

  4 10

 • 5.jpg

  5 10

 • 6.jpg

  6 10

 • 7.jpg

  7 10

 • 8.jpg

  8 10

 • 9.jpg

  9 10

Z Břeclavi ke zlatému kříži vinařství

Zdolávání členité vinařské stezky Podluží, která je široce rozkročená rovinami tohoto úrodného kraje, můžete začít v metropoli regionu Břeclavi. Krátký úsek po břehu řeky Dyje přechází u zahrádkářské kolonie na okraji města v cyklostezku, která vás přivede k velkomoravskému hradišti Pohansko s empírovým loveckým zámečkem ze začátku 19. století. Pokud se zde dáte doprava, dovede vás stezka k hranici s Rakouskem, kde se napojuje na dálkovou tarsu EuroVelo 13. Při jízdě rovně pokračuje spanilá jízda lesem protkaným vodami až do Lanžhota, odkud se vinařská stezka vydává po silnici přes KosticeTvrdonice a Týnec do centrálního Podluží, cykloturisticky a vinařsky nejatraktivnějšího místa regionu.

Vinařské kolonie v Moravské Nové VsiMikulčicích či Prušánkách jsou ojedinělými ukázkami sklepní architektury a sídlem desítek znamenitých vinařů, kteří nabízí degustace vín a kompletní informační servis o vinařství a turistických zajímavostech oblasti. Nejlepší z nich jsou nositeli certifikace vinařské turistiky a najdete je ve všech zmiňovaných obcích. Alternativou k silničnímu průběhu stezky je její západní větev, která směřuje přes Starou Břeclav Hrušky.

Z Podluží až na Kyjovské Dolňácko 

V Moravské Nové Vsi se vinařská stezka Podluží větví. Západním průběhem směřuje přes prušánecké Nechory, kopečky Nového a Starého Poddvorova do Dolních Bojanovic; větev spojující Podluží Velkopavlovickem vede přes Moravský Žižkov do Velkých Bílovic. Bojanovské vinařství proslavil zejména opulentní Ryzlink rýnský, na ochranu před jeho paděláním vydal majitel panství v roce l738 zvláštní příkaz. Směs Ryzlinku rýnského s budínkou místního vinaře Jana Bohúna byla poctěna zlatou medailí, kterou vínu udělil rakouský císař František Josef I.

Za Dolními Bojanovicemi pokračuje trasa po cyklostezce a cestou po břehu Bojanovského rybníka směřuje k silnici Mutěnice-Hodonín. Po přejezdu silniční komunikace dospěje lesní doubravou do Dubňan a po silnici 3. třídy jste za chvilku v Ratiškovicích. Nenechte si ujít návštěvu nedalekého projektu KKK (na Kole po Kolejích ke Kanálu), který nabízí projížďku na železniční drezíně a prohlídku muzea ve vagóně mapující působení Tomáše Bati v regionu. Ratíškovický Slavín a vacenovské Žlébky jsou posledními sklepními koloniemi, než se vinařská stezka, která je ve Vacenovicích navzdory svému názvu již hluboko zakouslá do národopisné oblasti Kyjovské Dolňácko, vrací na Podluží. Zpevněné i písčité lesní cesty jsou znakem úseku vedoucího přes Rohatec do Hodonína. Ostatně cyklostezkou v blízkosti frekventované silnice vítá cyklisty i město ležící na břehu řeky Moravy a rodiště T.G. Masaryka.

Bezpečný, byť trochu nepřehledný, je i průjezd městem po cyklostezce a místních komunikacích. Přes obec Lužice vás trasa dovede do Mikulčic, obce známé díky Slovanskému hradišti na březích Moravy, kam vede odbočka Vinařské stezky Podluží.

Pozvánkou do nejjižnější části České republiky, žírné krajiny osídlené již v době Velké Moravy, ať je vám zápis v kronice obce Prušánky: „Můžeme vidět, jak k Nechorám míří lidé se skloněnými hlavami, shrbení pod nákladem každodenních povinností. Mezi sklepy jako by vešli do začarované země, začnou se usmívat a rozvazuje se jim jazyk.“

Hodnocení
Řadit dle:
Obecné hodnocení
Známka
Slovní hodnocení
Autor
Datum
Pozitivní
Pěkné Podluží!
Petr
29. 12. 2014 9:52:41
Přidat hodnocení
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné

 Security code
*Vaše hodnocení:

*Vaše známka:

Cyklosféra - ubytování

Cyklosféra je cyklistický multiplex umístěný na klidném, ale strategickém místě v areálu Břeclavského zámku. Zde se střetávají pěší i cyklistické stezky a proto je cyklosféra vyhledávaným cílem místních hostů i turistů. A snad i Vaším...

1 hodnocení
Hotel Krystal

Hotel Krystal se nachází v blízkosti lázeňského města Hodonína, v oblasti Slovácko. Nabízíme ubytování pro jednotlivce i větší skupiny, pro které také zajistíme i posezení v našem vinném sklepě. Pro hosty, kteří by si chtěli po pěkném cyklovýletu odpočinout ve vířivé vaně, doporučujeme rezervovat si wellness apartmán.

1 hodnocení
Hotel Panon

Luxusní ubytování v blízkosti česko-slovenské hranice a na křižovatce sítě cyklostezek v okolí řeky Moravy. Hotel Panon nabízím možnost snídaní a večeří v restauraci umístěné v areálu i kompletní cykloturistický servis.

1 hodnocení
Pension Mlýn

Pension se nachází ve Velkých Bílovicích, které leží v nejatraktivnější oblasti Jižní Moravy, nedaleko Lednicko-valtického areálu i nádherné Pálavy a Pavlovských vrchů. Město Velké Bílovice je proslulé bohatým folklórem a nádherným okolím. V okolí se nachází plno nově vybudovaných cyklostezek s možností ochutnávky mnoh...

1 hodnocení
Pension Mlýn - restaurace

Restaurace poskytuje možnost posezení na letní zahrádce, nabízí k zábavě plno společenských her, kulečník a jiné.

1 hodnocení

Rodinné vinařství Bartoníkovi

Vinařství Bartoníkovi vychází z dlouholeté rodové tradice prezentující typické malé slovácké vinařství orientované zejména na produkci maloseriových šarží vín při dosažení maximální kvality. V současné době činí celková výměra osázených ploch našich vinic cca 1ha. Tyto vinice se nacházejí na nejlepších polohách viniční...


www.zameckesklepy.cz Boženy Hrejsové 1201, Strážnice
+420602670051
zdolezelova@vinova.cz

Zámecké sklepy Strážnice

Historické zámecké sklepy ve slovácké Strážnici pocházejí již z konce 14. století a svou rozlohou o třech patrech nemají na Moravě obdoby. Od roku 2002 patří rodinné vinařské firmě Zámecké sklepy Strážnice, kterou vedou otec a syn Šebestovi.

Zveme vás na vinařské stezky na SlováckoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg

 

Tipy na výlet

Sklepy na Podluží

Strážnické a skalické vinohrady

 


 • 4. 8. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • září 2022
  poútstčtsone
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  Všechny akce