Velkopavlovická vinařská stezka

Délka trasy:
150 km
Povrch:
48 % silnice se slabým provozem, 52 % cyklostezky a zpevněné cesty
Vhodné pro:
Trasa vhodná pro průměrné cyklisty, rovinatější úseky nabízí jižní části stezky a úsek Diváky - Brumovice
Značení:
dopravní cyklistické značek s kolem a stylizovaným sklepním žúdrem modré barvy. V místech souběhu trasy se značením KČT je uvedeno i číslo příslušné trasy.
Nejvyšší bod:
375 m n. m.
Nejnižší bod:
160 m n. m.
Navštívíte místa

Uherčice, Starovice, Hustopeče, Šakvice, Zaječí, Přítluky, Rakvice, Podivín, Velké Bílovice, ČejkoviceKobylí, Morkůvky, Kurdějov, Krumvíř

Fotogalerie

Krajem kudy prošel pánbůh

Velkopavlovicko není vinařská podoblast pro jednodenní výlet, ale spíše několikadenní poznávací expedici. Štědrá příroda, hřejivé slunce a pracovití lidé tu po staletí zušlechťují krajinu, kde se rodí nejlepší červená vína ve střední Evropě. Bezlesý kraj beze stínu, Modré hory i jižní úseky vedoucí harmonickou krajinnou kompozicí Lichtenštejnů nabízí nespočet turistických i vinařských zajímavostí umožňujících sestavit si výlet třeba podle témat.

Ze Židlochovic na východ

Severní úseky trasy Velkopavlovické vinařské stezky nadchnou milovníky táhlých stoupání a dalekých výhledů, přírodní památky Nosislavská zátočina, Roviny či Louky pod Kumstátem u Krumvíře jsou ojedinělými biotopy na okraji Ždánického lesa. Zvolíte-li jako výchozí místo výletu Židlochovice, povede vás směrem na východ cyklostezka v blízkosti řeky Svratky. V nedalekých Křepicích se stezka větví, jižní směr je určený těm, kteří hledají prvotřídní vinařské zážitkyUherčické Staré hory a popický Sonberk jsou jedny z nejcennějších viničních tratí na Moravě i místa impozantních výhledů na Novomlýnské nádrže a Pavlovské vrchy. Připomínkou vinařské proslulosti nedalekých Hustopečí, které byly ve středověku centrem vinařství na Moravě, je Stálá vinařská expozice v renesančním domě U Synků. Ochutnávka nejlepších vín podoblasti je mimořádným vinařským i lidským zážitkem.

Atraktivní a bezpečná cykloturistika

Pod arkádami citlivě opraveného historického domu v Hustopečích je i zastávka putování krajem André, každoroční oslavy jedné z nejrozšířenějších místních odrůd vyšlechtěné ve Velkých Pavlovicích. Vinařskou podoblastí prochází tato tématická trasa spolu s páteřní Moravskou vinnou a vyznačeným atraktivním okruhem Modré hory, který spojuje pět obcí Velkopavlovicka, kde se pěstují především odrůdy pro výrobu červených vín. Velké Pavlovice sice leží na vinařské magistrále, ale mimořádnou kvalitou červených vín, živým folklórem i starobylou sklepní architekturou je město typickým představitelem vinné kultury v kraji i národopisné oblasti Hanácké Slovácko. Ve starobylé strážní obci Vrbici, kam vás přivede páteřní trasa přes Bořetice, se Velkopavlovická vinařská stezka vydává třemi směry. Můžete si vybrat mezi dvěma půvabnými sjezdy mezi vinicemi; každý z nich vás  přivede do jedné z nejvyhlášenějších vinařských obcí v regionu. Kobylí s vinařskou expozicí v obecním muzeu se může pochlubit slavnou historií vinohradnictví, réva vinná se zde pěstovala již ve 13. století. Čejkovice zdobí templářská tvrz s rozsáhlým bludištěm sklepů a cenné památkami lidové sklepní architektury.

Cesta za památkami UNESCO

Jižní větev stezky vede z Vrbice houpavou krajinou mezi nejvyhlášenějšími viničními tratěmi do největší vinařské obce v České republice. Velké Bílovice jsou proslulé samostatnou vinařskou vesničkou Belegrady a víny mimořádné kvality. Městečko Podívín, které je majákem na ostrově Lednicko-valtického areálu, se chlubí židovským hřbitovem s obřadní místností a kostelem sv. Petra a Pavla s mohutnou věží. Kilometr za Podívínem odbočuje stezka do terénu a po překonání mostu přes řeku Dyji spěje k romantické zřícenině Janova hradu, jedné z ukázek historizujícího přístupu Lichtenštejnů při budování architektonických dominant krajiny. Pro cestu k dalším stavbám areálu můžete využít Mikulovskou vinařskou stezku, která v Lednici navazuje na vinařskou stezku vedoucí Velkopavlovickem. Ta se u Janohradu stáčí k severu a oborou kolem Obelisku mezi přírodními památkami Květné jezero a Jezírko Kutnar směřuje do Rakvic, osady proslavené především Veltlínským zeleným s jemně lipovou vůní. V poslední době se zde prosazuje i odrůda Chardonnay, které dává zdejší mikroklima vůni a chuť tropického ovoce. Závěrečný úsek z Rakvic přes Přítluky a Zaječí do centra vinařské podoblasti ozdobí ještě jeden cyklistický zážitek. Pro stoupání na Přítluckou horu a travnatý přejezd návrší zmobilizujte třeba poslední sily, pohled do krajiny v okolí Novomlýnských nádrží za tu námahu stojí.
 

Hodnocení
Řadit dle:
Obecné hodnocení
Známka
Slovní hodnocení
Autor
Datum
Zatím žádné hodnocení. Buďte první!
Přidat hodnocení
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné

 Security code
*Vaše hodnocení:

*Vaše známka:

Baraque - Vinná galerie s občerstvením

Vinná galerie Baraque je moderní reprezentační prostor, kde se můžete stavit nejen pro láhev, ale i na kávu či na skleničku. Nabízíme také pronájem prostor pro soukromé oslavy či firemní akce.

Bez hodnocení
Baraque Wine Gallery

Ochutnejte naše vína a užijte si příjemný čas ve vinném sklípku na jižní Moravě.

Bez hodnocení
Beseda Rakvice

Restaurace Beseda leží přímo ve středu vinařské obce Rakvice. V naší restauraci (jejíž historie se datuje od roku 1927) se v přízemí nachází pivnice s kapacitou 40 míst, v 1. patře klimatizovaný noční bar (35 míst) a ve dvoře letní zahrádka s udírnou a grilem (70 míst). Poskytujeme služby pro cykloturisty - jsme začlen...

1 hodnocení
Bylinkový ráj Sonnentor

Nabízíme zážitkovou exkurzi ve firmě na zpracování čajů a koření. Naši průvodci vás provedou provoněnými sklady i výrobními prostorami, kde můžete zhlédnout zrození nálevového čajového sáčku od výkupu bylinek až po samotnou výrobu.

6 hodnocení
Ekocentrum Trkmanka

Ekocentrum Trkmanka s environmentální vzdělávací zahradou nabízí ubytování v apartmánech a pokojích za přívětivé ceny. Ekocentrum vzniklo na základě projektu rekonstrukce budovy bývalého Zámečku (dříve novorenesanční tvrze) a vytvořilo tak zázemí pro realizaci ekologického vzdělávání, výchovy, osvěty a environmentálního poradenství pro děti, žáky a stud ...

Bez hodnocení

www.vinarstvibaraque.cz Hodonínská 1171/12, Velké Pavlovice
+420777473746
blanka@vinarstvibaraque.cz

Baraque Wine Gallery

Ochutnejte naše vína a užijte si příjemný čas ve vinném sklípku na jižní Moravě.


www.pavelbinder.cz Hřbitovní 570, Rakvice
+420725309817
vinarstvi@pavelbinder.cz

Pavel Binder - rodinné vinařství

Posezení ve vinařství Pavel Binder s výhledem na vinice a nedaleko rozhledny Maják na Přítlucké hoře. Osvěžit se můžete BIO víny a hroznovými mošty, objednat si řízenou degustaci a prohlídku vinařství i s malým pohoštěním.


www.vinarstviusamsonu.cz Boženy Němcové 282, Velké Němčice
+420777673601
j.samson@vinarstviusamsonu.cz

Rodinné vinařství U Samsonů

Vinařství­ U Samsonů obhospodařuje vinice, které jsou vysázeny v písčito-jílovitých půdách na ideálních polohách jihozápadních svahů katastru obce. Možnost řízené degustace, občerstvení, nákupu vína a dalších prpoduktů révy vinné. Možnost získání map, informací a dalších služeb dle dohody.


vinarstvivalka.cz Kroužek 428, Nosislav
+420547231628
info@vinarstvivalka.cz

Vinařství Karel Válka

Rodinné vinařství vám nabídne přírodní vína s charakterem, z vinic ležících v přírodním parku Výhon. V období září - říjen také prodej burčáku ze dvora. Posezení v poklidné atmosféře vinného sklepa, degustace i turistické akce.


www.vinarstvivajbar.cz U vily 480, Zaječí
+420725441048
provozni@vinarstvivajbar.cz

Vinařství Vajbar

Vinařství Vajbar sídlí ve vinařské obci Rakvice, která je součástí velkopavlovické vinařské podoblasti. Vinařský provoz však najdete v nedaleké obci Zaječí. Mezi firemní vinotékou v Rakvicích a výrobou s vlastní vinotékou a degustačním sklepem vede krásná cyklostezka mezi vinohrady.

Zveme vás na vinařské stezky na VelkopavlovickoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg
  
 

Tipy na výlet

Za vyhlídkami Modrých hor

 


 • 25. 2. 2019
  Jubileum oslaví FOR BIKES s osob...

  Tři dny od 29. do 31. března 2019 budou v pražských Letňanech vyhra...

   
  13. 4. 2018
  Do práce na kole - Do Brna míří ...

  ​Už posedmé připravuje Nadace Partnerství měsíc plný jízdy na kole,...

   
  Všechny aktuality
 • prosinec 2021
  poútstčtsone
  29
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  Všechny akce