Moravská vinná - Znojemsko

Délka trasy:
63 km
Povrch:
63 % silnice se slabým provozem, 37 % cyklostezky a zpevněné terénní úseky
Vhodné pro:
Trasa je vhodná pro všechny kategorie cykloturistů. Až na okolí Konic je profil trasy rovinatý v celé její délce.
Značení:
cyklistické značky se stylizovaným sklepním žúdrem červené barvy
Nejvyšší bod:
318 m n. m.
Nejnižší bod:
174 m n. m.
Navštívíte místa

Znojmo, Nový Šaldorf-Sedlešovice, Šatov, Chvalovice, Dyjákovičky, Vrbovec, Hrádek, Dyjákovice, HevlínJevišovka

Fotogalerie
 • 1.jpg

  0 10

 • 10.jpg

  1 10

 • 2.jpg

  2 10

 • 3.jpg

  3 10

 • 4.jpg

  4 10

 • 5.jpg

  5 10

 • 6.jpg

  6 10

 • 7.jpg

  7 10

 • 8.jpg

  8 10

 • 9.jpg

  9 10

Moravská vinná stezka svou pouť začíná v centru Znojma, nedaleko obelisku se sochou bohyně vítězství Niké na Komenského náměstí. Uprostřed Husových sadů označuje její začátek návěstí se sklepním žudrem červené barvy. Po krátkém sjezdu parkem pokračuje kilometrovým úsekem po cyklostezce podél silnice I. třídy. Rušný provoz a hřmot města opouští stezka Louckou ulicí kolem premonstrátského kláštera. Most přes Dyji je již branou do významné vinařské obce Nového Šaldorfa-Sedlešovic. Po křížení trasy se silnicí Znojmo - Retz na návrší za obcí přivádí Moravská vinná cyklisty k prvnímu stoupání do Konic. Po sjezdu do Popic následuje půvabný, technicky náročný přejezd Havranického vřesoviště, který je vstupem do národního parku Podyjí. Kamenitou stezku zdobí kaple, kříže a Boží muka s česko-německými nápisy, doklady staleté společné minulosti. Ve Starých vinicích nad Havraníky čeká na cyklisty oáza v podobě ochutnávkového altánu firmy Znovín Znojmo.

Mezi desítkou vzorků můžete ochutnat i znamenité cuveé Charles Sealsfield, upomínající na slavného rodáka z Popic spisovatele Karla Postla. Náhorní plošina nad Havraníky je ideálním výchozím místem ke krátké zajížďce k legendární vinici Šobes. Za Havraníky odbočuje stezka do Šatova. Na její trase leží snad všechny sklepy v obci, pouze k tomu nejznámějšímu – Malovanému – musíte kousek odbočit. Od projetí krásnou sklepní ulicí v Šatově do další neméně půvabné sklepní kolonie ve Chvalovicích je to necelých 5 km. Od Chvalovic pak trasa v souběhu s dálkovou cyklotrasou Greenway Praha–Vídeň pokračuje do Načeratic.

Rovinatý silniční úsek si můžete zpestřit návštěvou hrádku Lampelberg, jehož kulatá věž poskytuje široký výhled do krajiny nebo ochutnávkou ve vinařském centru společnosti Ampelos ve Vrbovci. Příhraniční průběh Moravské vinné postrádá pestrost a členitost třiceti kilometrů v okolí Znojma. Až do Jaroslavic vede rychle ubíhající rovinatá trasa po silnici. Úsek je výmluvným svědectvím o osudu moravského pohraničí, které tragicky utrpělo poválečným odsunem Němců a následnou komunistickou devastací. Šedivé návsi, polorozpadlé renesanční domy a zpustlé barokní usedlosti svědčí o kdysi bohatém kraji, který jen těžce hledá ztracenou tvář. Obrazem hospodaření lidové armády je i zámek v Jaroslavicích, za nímž stezka odbočuje ze silnice a krátkým úsekem po břehu rybníka a topolovou alejí spěje do Hrádku. Před obcí si všimněte novogotické kaple z roku 1906, která byla po opravě zasvěcena sv. Anežce české. Dříve, než se vydáte na závěrečný desetikilometrový úsek terénem do Hevlína, zastavte se na návrší na okraji Hrádku. Za ohradní zdí pozdně barokního kostela sv. Petra a Pavla objevíte ojedinělou románskou rotundu sv. Oldřicha, která je zmiňovaná již v polovině 11. století.

Dyjákovicích stezka odbočuje na bývalou signálku a klidnou asfaltovou cestou směřuje do Hevlína. Za Hevlínem se pak v půli úseku do Jevišovky k páteřní trase připojuje Znojemská vinařská stezka, která vás přes Hrabětice a Šanov přivede do Hrušovan, železničního uzlu odkud směřují pravidelné spoje do Břeclavi a Znojma. Stejné vlakové spojení můžete využít i z nedaleké Jevišovky. Odměnou těm, kteří si přidají šest kilometrů, bude zhlédnutí dvou odpočívek na Greenways vytvořených ivančickým sochařem Josefem Zahradníkem.
 

Hodnocení
Řadit dle:
Obecné hodnocení
Známka
Slovní hodnocení
Autor
Datum
Zatím žádné hodnocení. Buďte první!
Přidat hodnocení
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné

 Security code
*Vaše hodnocení:

*Vaše známka:

Apartmány Stará Brusírna

Kousek od Znojma, ve vinařské obci Šatov jsme pro Vás otevřeli nové a útulné apartmány pro milovníky vína a cykloturistiky. Poloha v srdci znojemské vinařské oblasti, na okraji NP Podyjí a u hranic s Rakouskem. Náš penzion naleznete v kompletně zrekonstruovaném domě, ve kterém sídlila rodinná brusírna skla založená v roce 1934. V penzionu se nachází čty ...

Bez hodnocení
Camp a penzion Havraníky

Náš rodinný Penzion a Camp v Havraníkách se nachází v malebném prostředí znojemské vinařské oblasti v samotném srdci vinařských stezek a na hranicích Národního parku PODYJÍ. Kemp nabízí chatovou osadu - 5 chatek (po 4 lůžkách) a 1 srub se 4 pokoji (1+4+4+6 lůžek).

Bez hodnocení
Degustační sklep Vino Hort

Vinařství Vino Hort bylo založeno roku 1999 a nabízí spoustu druhů degustace ve vlastním sklepě.

Bez hodnocení
Degustační stánek Znovínu Znojmo na viniční trati Peklo v Šatově

Nejnovější atrakcí v našem turistickém programu je degustační stánek na viniční trati Peklo, která se nachází v obci Šatov, přímo na „Železné oponě“ na hranici s Rakouskem.

Bez hodnocení
Freeport Fashion Outlet

V OC Freeport naleznete obchody se značkami jako je např. Adidas, Nike, Tommy Hilfiger, Levi´s a mnoho dalších. Mimi to se zde nachází i dvě restaurace a rychlé občerstvení KFC a Burger King, kde se můžete občerstvit na Vašich cestách po cyklostezkách Znojemska. Výbornou kuchyni naleznete v tradiční České restauraci a na pizzu, či jiné pokrmy, si můžete ...

2 hodnocení

www.vinohort.cz Leska 69, Dobšice
+420602149445
info@vinohort.cz

Degustační sklep Vino Hort

Vinařství Vino Hort bylo založeno roku 1999 a nabízí spoustu druhů degustace ve vlastním sklepě.


www.romanpolak.cz Šatov 49
602 561 546
vino@romanpolak.cz

Vinařství Roman Polák

Je dnes spousta milovníků vín vyhledávajících vinařské tradice i novodobý moderní styl vína samotného. Takový kompromis je možné objevit ve sklepě Ing. Romana Poláka a jeho vinařské firmy v Šatově. Malé rodinné vinařství s tradicí od roku 1921 vzniklo v současné podobě v roce 2002 (i když Roman Polák vyrobil své první víno v deseti letech a dodnes si ho pamatuje - byl to Ryzlink vlašský). Klade důraz na pečlivost ve vinici, při výběru hroznů od spolupracujících vinohradníků i výrobě vína. Vinařství hospodaří ve vlastních vinohradech o rozloze 2 ha, část hroznů nakupuje ze Znojemské a Velkopavlovické podoblasti.


www.waldberg.cz Chvalovická sklepní ulička č. 58, Chvalovice
+420736631547
vino@waldberg.cz

Vinařství Waldberg Vrbovec s.r.o.

Vinařství Waldberg Vrbovec s.r.o. bylo založeno v roce 1994. Pro milovníky vína a cyklisty v jedné osobě jsme připravili cyklostezku, vedoucí v okolí našich vinic. Trasa je dlouhá 22 km a jako začátek je ideální zvolit právě náš sklep ve Chvalovické sklepní uličce.


www.znovin.cz Havraníky
+420602437967
znovin@znovin.cz

ZNOVÍN ZNOJMO, a. s. - ochutnávkový stánek Staré vinice, Havraníky

Významný cykloturistický cíl s nadstandardním vybavením pro cyklisty (pitný režim, energetické tyčinky a mapové podklady okolí v prodeji).


www.znovin.cz Šobes, Podmolí
+420602437967
znovin@znovin.cz

ZNOVÍN ZNOJMO, a.s. – ochutnávkový stánek Šobes, Podmolí

Nejatraktivnější a nejznámější místo v Národním parku Podyjí. Vhodné místo pro zastavení při stoupání od řeky Dyje.

Zveme vás na vinařské stezky na Znojemsko Toto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg
  
 

Tipy na výlet

Pulkautaller Kellergassen - trasa sklepními uličkami údolí Pulkau

 

Znojemské vinné sklepy

 


 • 4. 8. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • srpen 2022
  poútstčtsone
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Všechny akce