Moravská vinná - Velkopavlovicko

Délka trasy:
56 km
Povrch:
73 % silnice s nízkým provozem, 27 % cyklostezky a zpevněné terénní úseky
Vhodné pro:
Trasa vhodná pro všechny kategorie cykloturistů.
Značení:
cyklistické značky se stylizovaným sklepním žúdrem červené barvy
Nejvyšší bod:
320 m n.m.
Nejnižší bod:
170 m n.m
Navštívíte místa

Hustopeče, StarovičkyVelké Pavlovice, Horní Bojanovice, Němčičky, Bořetice, Kobylí, Morkůvky, Krumvíř

Fotogalerie

Moravská vinná stezka na Velkopavlovicku začíná na vrchu Žebrák, odkud klesá do Hustopečí a vstupuje tak do vinařské oblasti, kterou charakterizuje vyšší zastoupení a výborná kvalita červených vín. Středověká bašta moravského vinařství se chlubí několika cennými historickými památkami a čilou vinařskou turistikou. Jejím centrem je Stálá vinařská expozice v renesančním domě U Synků, kde se dozvíte vše o pěstování révy vinné i výrobě vína. Rozhodnete-li se pro degustaci, můžete si vybrat ze čtyřiceti vzorků vinařů a vinařských firem podoblasti. V domě U Synků sídlí i městské informační středisko, muzeum a galerie.

Podjezdem dálnice nad Hustopečemi a v její blízkosti pokračuje trasa směrem na východ polní cestou do Staroviček. Ve středu obce se po místní komunikaci vrací podjezdem na levou stranu dálnice, odkud vinicemi a sady dospěje do Velkých Pavlovic. V srdci podoblasti vstupuje trasa stezky do folklórní oblasti Hanáckého Slovácka, první národopisně vyhraněné oblasti od začátku Moravské vinné ve Znojmě.

Úctu k odkazu předků prokazují Hanáčtí Slováci udržováním tradic a zvyků, jejichž vyjádřením je i slavnostní kroj, který se obléká na velké svátky, jako jsou hody, vinobraní a Boží tělo. Centrální Velkopavlovicko je oblasti znamenitých a pohostinných vinařů. Chcete-li poznat veselé a družné lidi, staleté podzemní chodby a nejlepší červená vína na Moravě, využijete nabídky některého ubytování ve městě. Podvečerní prohlídka města bude pro vás odpočinkem po cestě i příležitostí poznat zlatý kříž velkopavlovického vinařství.

Z Velkých Pavlovic míří trasa po silnici přes Horní Bojanovice a Němčičky do Bořetic. Vlní se kopcovitou krajinou, táhlá stoupání střídají krátké a prudké sjezdy. Poslední osada úseku vítá cyklisty vinařskou recesí. Svobodná spolková republika Kraví hora na břehu říčky Trkmanky je nejen pohlednou vinařskou vesničkou, ale i samostatnou republikou s vlastní ústavou, vládou, prezidentem a měnou zvanou Kravihorec. Pohled od kravihorského ministerstva „financí, pošt, šeptandy a spojů různých“ naznačuje pokračování trasy Moravské vinné - stoupá po silnici do Vrbice. Středověká strážní osada je dnes vyspělou vinařskou obcí, sklepy vybudované v sedmi patrech pod sebou ve sklepencové skále Stráž ukrývají vína mimořádné kvality. Následuje sjezd mezi vinohrady do Kobylí a cesta bezlesou krajinou přes Brumovice a Morkůvky do Klobouk. Na vrcholu stoupání, těsně před vjezdem do města můžete odbočit k rekonstruovanému větrnému mlýnu, který stojí na místě posledního z klobouckých větřáků jako připomínka časů, kdy na jižním svahu Klobouk fungovalo několik větrných mlýnů.

Závěrečný úsek do centra národopisné oblasti „Kraj beze stínu“ ozdobí vyhlídka na přírodní památku Louky pod Kumstátem. Z Krumvíře směřuje trasa páteřní stezky rychlým silničním úsekem na Slovácko.

 

Hodnocení
Řadit dle:
Obecné hodnocení
Známka
Slovní hodnocení
Autor
Datum
Zatím žádné hodnocení. Buďte první!
Přidat hodnocení
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné

 Security code
*Vaše hodnocení:

*Vaše známka:

Baraque Wine Gallery

Ochutnejte naše vína a užijte si příjemný čas ve vinném sklípku na jižní Moravě.

1 hodnocení
Ekocentrum Trkmanka

Ekocentrum Trkmanka s environmentální vzdělávací zahradou nabízí ubytování v apartmánech a pokojích za přívětivé ceny. Ekocentrum vzniklo na základě projektu rekonstrukce budovy bývalého Zámečku (dříve novorenesanční tvrze) a vytvořilo tak zázemí pro realizaci ekologického vzdělávání, výchovy, osvěty a environmentálního poradenství pro děti, žáky a stud ...

Bez hodnocení
Hotel Kraví hora

Hotel stojí na mimořádně atraktivním místě - sousedí se starobylými sklepy, je obklopený přírodou a nabízí nádherný výhled. Je vynikajícím výchozím bodem pro poznávání Modrých hor i okolí a protíná se tu několik cyklostezek.

2 hodnocení
Hotel Kraví hora - restaurace

Chcete-li kvalitní oběd, slavnostní večeři nebo jen tak posedět u kávy a domácího dezertu či vína, v naší restauraci najdete pohodlí a klid.

2 hodnocení

www.vinarstvibaraque.cz Hodonínská 1171/12, Velké Pavlovice
+420777473746
blanka@vinarstvibaraque.cz

Baraque Wine Gallery

Ochutnejte naše vína a užijte si příjemný čas ve vinném sklípku na jižní Moravě.


www.vinium.cz Hlavní 666, Velké Pavlovice
+420519403111
vinium@vinium.cz

Vinium a.s. - výroba vína

Historií velkovýroby vína ve Velkých Pavlovicích i současnými technologiemi vás provede návštěva akciové společnosti Vinium,turistického cíle na trase Moravské vinné stezky. V průběhu prohlídky se dozvíte vše o výrobě prvotřídních jakostních i přívlastkových vín. Ochutnávka vás jistě přesvědčí o pravdivosti motto VINUM...

Zveme vás na vinařské stezky na VelkopavlovickoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg

Tipy na výlet

Za vyhlídkami Modrých hor

 


 • 4. 8. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • srpen 2022
  poútstčtsone
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Všechny akce