Moravská vinná - Slovácko

Délka trasy:
109 km
Povrch:
62 % silnice se nízkým provozem, 38 % cyklostezky a zpevněné terénní úseky
Vhodné pro:
Většina trasy je vhodná pro všechny kategorie cyklistů, náročnější jsou lesní úseky v okolí Starého Poddvorova a kopcovitý terén Podchřibí v závěru trasy Moravské vinné stezky
Značení:
cyklistické značky se stylizovaným sklepním žúdrem červené barvy
Nejvyšší bod:
340 m n.m.
Nejnižší bod:
174 m n.m.
Navštívíte místa

Terezín, ČejčČejkovice, Starý Poddvorov, MutěniceRatíškovice, MiloticeKyjov, KostelecVlkoš, Vracov, Bzenec, TěmicePolešovice, Uherské Hradiště

Fotogalerie

Na Slovácko a do stejnojmenné vinařské podoblasti vstupuje páteřní Moravská vinná stezka v Terezíně. Upravenou osadu, která získala titul jihomoravská vesnice roku 2007, zdobí vinařský areál Búdy, místo konání vyhlášených otevřených sklepů. Krajem T. G. Masaryka vede úsek stezky z Čejče do Čejkovic. Připomínkou několikaletého pobytu prezidenta-osvoboditele je stejnojmenná cesta i pamětní desky v obou obcích. Za Čejčem pokračuje Moravská vinná mírným stoupáním po silnici směrem na Čejkovice. V polovině cesty odbočí do terénu a začíná desetikilometrový úsek do Starého Poddvorova, který patří k nejpůvabnějším na celé trase.

Cesta mezi vinohrady kopíruje členitý reliéf krajiny, parádní výhledy do údolí střídá pohodová jízda na úpatí polí a vinic. Pestrost povrchů trasy a proměnlivost krajiny charakterizují úsek, který je hustě protkaný sítí místních okruhů vinařských stezek. Nad Starým Poddvorovem odbočí Moravská vinná k lesu, v jehož stínu se ubírá v souběhu s dálkovou cyklotrasou č. 412 Břeclav – Hradec Králové. Za mokra obtížně sjízdnou cestu lesem vystřídá nad Mutěnicemi sjezd do obce, která je baštou vinařství na Slovácku. Vinařský areál Pod búdama charakterizují rostlinné a figurální motivy na žudrech a průčelí sklepů. Na červenohnědém podkladu je v omítce vyškrabal místní lidový umělec Ján Lacko. Následujících rychlých deset kilometrů přes Dubňany do Ratíškovic vede sice částečně po silnici, nabízí však pestrou ukázku drobných sakrálních památek a rozhodně nenudí. Návěstí páteřní stezky za Ratíškovicemi upozorňuje na zajímavý projekt „Na kole po kolejích ke Kanálu“, který můžete navštívit, odbočíte-li doprava a vydáte se podél bývalé Baťovy železniční trati.

Členitého reliéfu krajiny a husté sítě zpevněných polních cest a cyklostezek využívá trasa Moravské vinné na své pouti národopisnou oblastí Kyjovského Dolňácka. V první části úseku najdete na pětníku tři významné sklepní kolonie, které jsou ukázkou typických sklepních staveb v regionu. Ratíškovický Slavín mezi vinohrady pod kopcem Náklo stejně jako vacenovické Žlébky patří k nejmladší vinařským areálům na Moravě. Oslovte některého z přítomných hospodářů a nechte se pozvat na deci milerky či osvěžující veltlíny. Každý vinař se rád pochlubí hloubkou svého podzemí i rodinnou vinařskou tradicí. Legendární milotické Šidleny, ke kterým vás ze středu obce přivede Mutěnická vinařská stezka, pamatují vepřovicové domečky s doškovými střechami nad kvelbenými sklepy. Dnešní Šidleny už nejsou malebnou starosvětskou vinařskou kolonií. Krásný výhled, pohostinnost zdejších vinařů a chuťová pestrost milotických vín je však zdobí stejně jako před lety. Pobyt v Miloticích byste však neměli ukončit návštěvou Šidlen. V katastru obce se nacházejí přírodní rezervace Horky a Písečný rybník, k pozoruhodným ukázkám venkovského baroka patří kostel Všech svatých a zámek. Přehlídku sklepních staveb, které tvoří samostatné osady na úpatí viničních tratí, završují skoronické búdy a rozlehlá kolonie na okraji dubohabřiny Chrást nedaleko Vlkoše. Kromě možnosti odpočinku a občerstvení nabízí všechny zmíněné zastávky panelovou interpretaci místního kulturní dědictví a informace o ubytovacích a stravovacích možnostech pro cyklisty.

Následujících patnáct kilometrů do Bzence vede převážně po cyklostezkách a nabízí několik nevšedních vinařských zážitků i jedinečných ukázek historické architektury. Renesanční radnice a muzeum v Kyjově, který je kulturním a společenským centrem regionu, jsou ojedinělými stavbami na Slovácku. Kostel sv. Václava v sousedním Kostelci s románskými základy je pohledovou dominantou Kyjovska a cennou sakrální památkou.

Vlkošská sklepní kolonie pod viniční horou Achtele zaujme svou nepřehlednou rozlehlostí i několika cennými památkami dávné sklepní architektury. Sousední Vracov je dávná zemědělská osada a kořeny vinařství zde sahají až do doby předhusitské. Výjimečné postavení mezi sklepy, které zde patří vždy několika majitelům, má sklep č. 15 v Barákách - legendární Parlament. Bez povšimnutí byste ve Vracově neměli minout farní kostel sv. Vavřince, ojedinělou stavbu burgundsko-cisterciácké gotiky. Po cyklostezce podél silnice vás trasa přivede do Bzence, města s bohatou historií a tisíciletou lípou, která dala jméno proslavené Bzenecké lipce, vínu Ryzlinku rýnského sklizeného z nejlepších tratí města a okolí. K novogotickému zámku na okraji Bzence, kde se proslavené víno ve 30. letech minulého století zrodilo, přiléhá terasovitá zahrada a park s památeční lípou, jejíž stáří se odhaduje na 900 let. Kostel sv. Jana Křtitele z počátku 18. století má umělecky hodnotný barokní interiér. Židovský hřbitov je středověkého původu, nejstarší dochované náhrobky jsou z konce 17. století. Vinařská magistrála pokračuje z Bzence místní částí Olšovec a po překonání písčitého úseku do Hrubého háje stoupá vinicemi nad Domanín. Při průjezdu obcí zaujme barokní zemědělský dvůr vpravo od stezky a kostela sv. Václava ve středu Domanína.

Za další obcí na trase Těmicemi odbočuje páteřní stezka přes Ořechov, vystoupá do Vážan a po klidné silnici spěje od Polešovic. Dominantní stavba Polešovic je barokní kostel sv. Petra a Pavla postavený v roce l735. Polešovice jsou významným centrem šlechtění révy vinné na Moravě. V roce 1881 pobýval v sousedních Tupesích básník Svatopluk Čech a v jeho pozůstalosti se zachovala vzpomínka na „polešovské víno lahodné“. O tom, že tato chvála polešovického vinařství neztratila nic ze své platnosti, se můžete přesvědčit v cihlové kolonii v blízkosti kostela zvané U sklepů. Druhá polešovická sklepní ulička vás přivede k táhlému stoupání do Tučap, které předznamenává profil závěrečného úseku trasy. Náročnější terén v podhůří Chřibů nabízí půvabné přírodní scenérie, cenné historické i architektonické památky i cestu kolébkou slovanského osídlení Moravy. Po sjezdu do Boršic pokračuje zpevněnou lesní cestou okrajem přírodního parku Stříbrnické paseky k vodní nádrži Smraďavka, které dal jméno nedaleký sirovodíkový pramen. Její vody můžete využít k osvěžení a krátkému odpočinku, čerstvé síly budete potřebovat - polovina z dvaceti kilometrů, které zbývají do cíle, vede kopcovitým terénem.

Ouverturou je krátké a strmé stoupání nad Buchlovice. Při sjezdu do obce nepřehlédněte zámek, architektonický skvost pozdní renesance ve stylu italských venkovských vil. Desetikilometrový úsek nahoru-dolů Podchřibím pokračuje stoupáním nad Břestek. V sousedních Tupesích doporučuji krátkou odbočku z trasy stezky. Dovede vás k expozici tupeské keramiky, která je umístěna v domě upraveném jako obydlí hrnčíře a vypovídá o způsobu života na Slovácku na přelomu 19. a 20. století. Z Tupes vás Moravská vinná dovede po pohodlné cyklostezce k staroslavnému Velehradu. Prohlídku baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje a nejvýznamnějšího moravského poutního místa můžete spojit s návštěvou nedalekého archeoskanzenu v Modré, který je ukázkou velkomoravského sídliště z 9. století. Památkami raného slovanského osídlení se pyšní i Staré Město, kudy Moravská vinná stezka dospěje ke svému cíli na břehu řeky Moravy v Uherském Hradišti.
 

Hodnocení
Řadit dle:
Obecné hodnocení
Známka
Slovní hodnocení
Autor
Datum
Zatím žádné hodnocení. Buďte první!
Přidat hodnocení
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné

 Security code
*Vaše hodnocení:

*Vaše známka:

Bylinkový ráj Sonnentor

Nabízíme zážitkovou exkurzi ve firmě na zpracování čajů a koření. Naši průvodci vás provedou provoněnými sklady i výrobními prostorami, kde můžete zhlédnout zrození nálevového čajového sáčku od výkupu bylinek až po samotnou výrobu.

6 hodnocení
DJ penzion

Náměstí Míru ve Vracově je zlatým křížem certifikace Cyklisté vítáni. Na pětníku tady najdete tři certifikovaná zařízení,jejichž služby se vzájemně doplňují. Na podzim loňského roku otevřený DJ Penzion nabízí barevné a utulné ubytování ve dvou, tří a čtyřlůžkových pokojích. Jako ve většině obdobných zařízení na Slováck...

3 hodnocení
Hospůdka na Haldě

Ve stylovém prostředí naší nekuřácké hospůdky můžete poobědvat, povečeřet, nebo uspořádat oslavu.

4 hodnocení
Hospůdka na Haldě - ubytování

Součástí Hospůdky na Haldě je penzion, který nabízí ubytování v pěti stylových, dvoulůžkových pokojích.

2 hodnocení
Hotel Grand

Hotel Grand se nachází v klidové části centra města Uherského Hradiště

1 hodnocení

www.vlkos.cz Vlkoš

Sklepní kolonie Vlkošské búdy

Vlkošské búdy pod viniční horou Achtele jsou jednou z nejpůvabnějších sklepních kolonií na Slovácku, čítají více než 100 sklepů. Zaujmou vás svou nepřehlednou rozlehlostí i recesistickými vinaři. Několikrát ročně zve milovníky vína svou pohostinností a obnovenými vinařskými tradicemi. Vinný sklep. č. 21 je chráněnou památkou a dokladem lidového stavitelství 19. století. Vlkošské búdy jsou typickou kolonií malovinařů vyrábějících víno pro vlastní potřebu. Pokud však tuto svéráznou vesničku navštívíte, určitě potkáte vinaře, který se svým „soviňonem“ nebo „burgundou“ rád pochlubí.


www.zameckevinarstvi.cz Zámecká 1508, Bzenec
+420 518 384 123
info@zameckevinarstvi.cz

Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.

Zámecké vinařství Bzenec je vinařským podnikem s dlouholetou tradicí. Vinařství se nachází ve velmi krásném a romantickém prostředí zámečku v pseudogotickém slohu, který zde po staletí představuje slávu zámeckého vinařství ve významné moravské podoblasti Slovácké, která je součástí Dolnomoravského úvalu, v němž se soustřeďuje převážná část vinařské produkce v jedné z nejteplejší části jižní Moravy.

Zveme vás na vinařské stezky na SlováckoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg

 

Tipy na výlet

Vinařské stezky Kyjovska

 

Jadrná vína Podchřibí

 


 • 4. 8. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • srpen 2022
  poútstčtsone
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  Všechny akce