Mikulovská vinařská stezka

Délka trasy:
86 km
Povrch:
50 % klidné silnice 3. třídy, 50 % cyklostezky a zpevněné terénní úseky
Vhodné pro:
Trasa vhodná pro všechny skupiny cyklistů, nenáročný profil, z většiny klidné asfaltové silnice a cesty
Značení:
žluté dopravní značky s kolem a stylizovaným sklepním žúdrem zelené barvy
Nejvyšší bod:
279 m n.m.
Nejnižší bod:
159 m n.m.
Navštívíte místa

Mikulov, Valtice, HlohovecLednice, Bulhary, Milovice, Dolní Věstonice, Strachotín, IvaňPasohlávky

Fotogalerie

Mikulov - Brod nad Dyjí (20 km)

Mikulova směrem na západ vede trasa Mikulovské vinařské stezky výhradně po cestách mimo silniční dopravu a poznání turistických i vinařských zajímavostí kraje nabízí už pár kilometrů od centra oblasti. Sklepní kolonie na tichém a zastíněném plácku U Rybníčka Březí je ukázkou sklepní moderny. Cihlové lisovny z 20. let minulého století tady tvoří jeden z nejpůsobivějších souborů vinařských staveb na Moravě.

Podél železniční trati pokračuje trasa okrajem Dobrého Pole, vinařské osady, jejíž sklepní kolonii protnete dříve, než před stoupáním zastíní na chvíli vaše putování remízek. Přerovský vrch, mírná vyvýšenina osázená vinohrady, nabídne panoramatický pohled na Mikulov i ladná průčelí přerovských sklepů vybudovaných ve 30. letech minulého věku nad obcí, která se stala na téměř čtyři století domovem pracovitých a hrdých Chorvatů. Při vjezdu do obce opouští společný úsek s Mikulovskou vinnou stezkou odbočkou na Jeviškovku Greenway Praha–Vídeň, vinařská stezka míří do Novosedel.

Novosedly jsou vinařskou baštou Mikulovska a svá vína zde nabízí hned dva z nejznámějších moravských vinařů. Vynechat byste neměli ani prohlídku kostela sv. Ondřeje, jednu z mála staveb na Břeclavsku, která si zčásti zachovala původní románskou podobu.

Brod nad Dyjí - Pavlov (21 km)

Přes Brod a Horní nádrž vodního díla Nové Mlýny dospějete do Pasohlávek, rybářské obce a oblíbeného letoviska. Stezka pokračuje podél Střední novomlýnské nádrže k řece Jihlavě a Svratce, přes odbočku na Ivaň do Strachotína, obce, s níž jsou spojeny počátky moravského vinařství. Zdejší vinařská kolonie poskytuje rozporuplný obraz vývoje sklepních staveb v posledních desetiletí i impozantní výhled na Pavlovské vrchy. Na druhém břehu nádrží vás čeká prohlídka Dolních Věstonic, jejichž středověkou minulost významně ovlivnili novokřtěnci. Archeologická expozice s korpulentní Venuší, habánské sklepy na Husím plácku a cenný mobiliář kostela Archanděla Michaela patří k památkám, jejichž návštěvu byste si neměli nechat ujít. Poslední obcí „vodního“ úseku Mikulovské stezky je barokní vinařská vesnička Pavlov. Náves a přilehlé ulice obce, kterou urbář v zápise z roku 1444 uvádí jako největší vinařskou obec mikulovského panství, jsou ukázkou selského baroka srovnatelnou s nejkrásnějšími stavbami tohoto zdobného stylu v jižních Čechách. Obecní vinotéka pod radnicí a naučná vinařská stezka v okolí obce jsou příležitostí přesvědčit se o šikovnosti místních vinařů.

Pavlov - Lednice (15 km)

Občerstveni i poučeni můžete vyrazit dál, do centra Lednicko-valtického areálu zbývá patnáct pohodových  kilometrů. Po klidné silnici přes Milovice a Bulhary, po břehu řeky Dyje a lesním úsekem před Lednicí je zvládnete za hodinu i s pozorováním rybářů nebo prohlídkou přírodní památky Pastvisko. Po prohlídce zajímavostí Lednice - novogotický zámek, oranžérie, romantické stavby v parku - využijte k obědu či občerstvení služeb zařízení Cyklisté vítáni, kde se postarají o vás i vaše kolo. Pokud chcete mít sbírku romantických staveb areálu, který je součástí kulturního dědictví UNESCO, kompletní, využijte krátkého úseku Velkopavlovické vinařské stezky a vydejte se po značkách stylizovaného sklepního žudra modré barvy lužním lesem k Janohradu, napodobenině zříceniny středověkého hradu postavené v roce 1807. Pro návrat do města můžete zvolit vodní cestu, až do zahrady lednického zámku vás i s kolem přepraví výletní loď.

Lednice - Mikulov (26 km)

Místem na trase Mikulovské vinařské stezky, které nemůžete minout, je Hlohovec. Na půl cesty mezi Lednicí a Valticemi leží obec znamenitých zpěváků, svébytného folklóru a opulentních vín. Dříve, než se o tom  přesvědčíte mezi sklepy Šulaperku, doporučuji krátkou zajíždku odbočením k Hraničnímu zámečku. Elegantní stavba na břehu Hlohoveckého rybníka tvořila v minulosti hranici mezi markrabstvím moravským a vévodstvím dolnorakouským. Dvě poslední zastávky na trase stezky, to je kousek slunné Itálie na jižním úpatí Pavlovských vrchů. Na trase Hlohovec - Valtice - Mikulov je kolo nejen sportovním náčiním, ale i prostředkem poznání ojedinělé architektury a bohaté multikulturní historie, která je otiskem ducha tolerance a štědré přírody kraje pod Pálavou.

Sídelní město Lichtenštejnů nabízí nejen architektonické zážitky, ale v podzemí valtického zámku i vinařskou expozici Salon vín, kde můžete ochutnat ze stovky nejlepších vzorků, které se v daném ročníku urodily na moravských a českých vinicích. Přiměřená degustace královského moku bude i vzpruhou před „horskou prémií“ kterou je stoupání ke kolonádě Reistna. Název další ze staveb Josefa Hardtmutha pro hraběte Jana Josefa I. z Lichtensteina je zkomoleninou staroněmeckého Reistenberg – česky kopec Chrastiny.

Na začátku závěrečných sotva deseti kilometrů se trasa stezky ještě naposledy dotkne česko-rakouské hranice, sjezd do Úval vystřídá stoupání nad obec a kolem obce Sedlec směřuje do cíle v Mikulově. Dávná křižovatka kultur nabízí nespočet pamětihodností i příležitostí k odpočinku a osvěžení.

Hodnocení
Řadit dle:
Obecné hodnocení
Známka
Slovní hodnocení
Autor
Datum
Pozitivní
Vinařské stezky jsou perfektní!
Luboš Kala
20. 8. 2013 13:26:05
Přidat hodnocení
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné

 Security code
*Vaše hodnocení:

*Vaše známka:

Annovino Vinařství Lednice s.r.o.

Vinařství Lednice Annovino obnovilo slavnou tradici výroby vína na Moravě. Hlásí se k vinařskému odkazu rodu Lichtenštejnů.

Bez hodnocení
Aqualand Moravia

Aqualand Moravia je nejmodernější zábavní centrum v České republice, ve kterém si přijdou na své děti i dospělí. Čeká na Vás 20 různých tobogánů a skluzavek.

1 hodnocení
Autokemp Merkur Pasohlávky

Tradiční turistické letovisko na břehu Novomlýnské nádrže. Veliké zařízení s množstvím hospůdek, kiosků, velká pláž přímo v kempu. Možnosti cykloturistiky v okolí.

1 hodnocení
Café FARA - kavárna

V nabídce Café Fara naleznete kávu připravenou školenými baristy, BIO ovocné a zeleninové šťávy, víno z Mikulovské vinařské oblasti a také něco k zahnání hladu z farní kuchyně. Věříme, že si vyberete a pochutnáte.

1 hodnocení
Café Fara - ubytování

Areál Café fara v Klentnici se v roce 2011 rozrostl o dřevěný penzion. Je Vám k dispozici 7 netradičně řešených pokojů, které jistě uspokojí Vaše nároky.

1 hodnocení

www.annovino.cz Nejdecká 714, Lednice
+420724165961
info@annovino.cz

Annovino Vinařství Lednice s.r.o.

Vinařství Lednice Annovino obnovilo slavnou tradici výroby vína na Moravě. Hlásí se k vinařskému odkazu rodu Lichtenštejnů.


www.novevinarstvi.cz Výsluní 613, Drnholec
+420519519082
obchod@novevinarstvi.cz

Nové vinařství a.s.

NOVÉ VINAŘSTVÍ a.s. vždy bylo a stále je průkopníkem moderních technologií i designu, a to již od roku 2005.


www.sedleckavina.cz Sedlec u Mikulova 308
+420777719110
objednavky@sedleckavina.cz

Sedlecká vína - degustační stánek

Od května do září máte jedinečnou možnost ochutnat celý sortiment Sedleckých vín včetně ledových a slámových v degustačním stánku pod pergolou přímo v areálu vinařství, který se nachazí na vinařské cyklostezce.


www.valtickepodzemi.cz Vinařská č. ev. 47, Valtice
+420723600423
info@valtickepodzemi.cz

Valtické Podzemí - Podzemní město vína & Vinařství

Valtické Podzemí je unikátní sklepní labyrint obnovených částí historických vinných sklepů, vzájemně propojených v celkové délce více jak 900 metrů. Provozovatelem je Vinařství Lednice Annovino.


www.vsvaltice.cz Vinařská 407, Valtice
+420519361314
odbyt@vsvaltice.cz

Vinařská pohotovost CHÂTEAU VALTICE

Vinařská pohotovost se nachází v areálu vinařství CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a.s. na takzvaném "vinařském náměstíčku". V uvedené provozní době mohou návštěvníci Vinařské pohotovosti zakoupit sudová vína (bílé víno Müller Thurgau, růžové víno Zweigeltrebe rose, červené víno Frankovka), vybraná lahvová vína, čerstvé sýry a v sezóně čerstvý burčák. Při přívětivém počasí si zde o prázdninách můžete cca od 16:00 vychutnat k vínu také grilované speciality. Samozřejmostí je dětské hřiště u posezení pod pergolami. Přijďte k nám posedět a odpočinout si u skleničky dobrého vína. Těšíme se na Vaši návštěvu!

Zveme vás na vinařské stezky na Mikulovsko

 

Toto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg
  
 

Tipy na výlet

Charvátskými vinicemi na Starou horu

 


 • 2. 5. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • květen 2022
  poútstčtsone
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  Všechny akce