Brněnská vinařská stezka

Délka trasy:
92 km
Povrch:
51 % silnice 3. třídy; 49 % cyklostezky a nezpevněné polní cesty
Využitelnost:
převážná část trasy je sjízdná po celý rok a na každém kole v dobrém technickém stavu
Vhodné pro:
Trasa vhodná pro všechny kategorie cykloturistů, náročnější terénní a kopcovité úseky na okraji Ždánického lesa a mezi Dolními Kounicemi a Ořechovem
Značení:
cyklistické značky s modrým sklepním žudrem
Nejvyšší bod:
310 m n.m.
Nejnižší bod:
174 m n.m.
Navštívíte místa

Rajhrad, Dolní Kounice, Ivaň, Přibice

Fotogalerie

Z Brna za vínem a památkami - západní větev Brněnské vinařské stezky

Vinařská stezka procházející severním regionem Velkopavlovické vinařské podoblasti je rozdělena na západní a východní větev. Západní větev začíná v Židlochovicích a pokračuje na sever k Rajhradu. Návštěvníkovi dává možnost ochutnat zdejší lahodná bílá vína odrůd Müller-Thurgau, Veltlínské zelené či Tramín červený od vinařských firem v RajhraděBlučině či Židlochovicích. Z památek stojí jistě za návštěvu Rajhradský klášter s památníkem písemnictví na Moravě nebo archeologická lokalita Cezavy u Blučiny. Brněnská vinařská stezka dále pokračuje na Kounicko a Bránicko, tedy do oblasti znamenitých červených vín a mnoha atraktivních turistických cílů. Dominantou starobylých Dolní Kounic v údolí řeky Jihlavy je poutní kaple Sv. Antonína, ducha tolerance potvrzují židovské památky v centru města, středověkou proslulost města dokládá klášter Rosa Coeli.

Tok řeky Jihlavy provází Brněnskou vinařskou stezku i při další pouti jižním směrem. V Pravlově nedaleko Dolních Kounic se připojuje vinařská stezka směřující na Znojemsko, Brněnská stezka pokračuje přírodním parkem Niva Jihlavy do Pohořelic. Rovinatý kraj s úrodnou černozemí a zbytky lužních porostů nabízí jedinečné přírodní památky, město Pohořelice zdobí kostel sv. Jakuba Staršího s freskovou výzdobou presbytáře ze 14. století. Po klidné silnici a přejezdem nezpevněného terénního úseku v blízkosti rybníka Vrkoč dospěje stezka do obce Ivaň, která je křižovatkou několika cyklistických tras. K památkám Lednicko-valtického areálu a do centra vinařství v jižním cípu Moravy se z této významné vinařské obce můžete vydat po Mikulovské vinařské stezce směrem na Strachotín, k našim jižním sousedům směřuje Cyklistická stezka Brno-Vídeň.

Pestrá a většinou rovinatá západní větev Brněnské vinařské stezky končí za Vranovicemi, kde přechází ve vinařskou stezku směřující na Velkopavlovicko.

Východní větev Brněnské vinařské stezky

Východní větev Brněnské vinařské stezky propojuje několik menších obcí mezi brněnskou metropolí a Ždánickým lesem, kde převažují spíše malovinaři, kteří vyrábí víno jen pro vlastní potřebu. Zdejší tiché a upravené vesnice jistě stojí za návštěvu už jen pro svou turistickou neobjevenost a malebnost. Zdatnější cyklisté mohou v putování za vínem pokračovat dále po Velkopavlovické vinařské stezce, která se v Borkovanech na Brněnskou vinařskou stezku napojuje.

 

Hodnocení
Řadit dle:
Obecné hodnocení
Známka
Slovní hodnocení
Autor
Datum
Zatím žádné hodnocení. Buďte první!
Přidat hodnocení
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné

 Security code
*Vaše hodnocení:

*Vaše známka:

Orlovna Telnice - restaurace

Orlovna v Telnici byla postavena roku 1995 a již od začátku svého provozu si našla své stálé návštěvníky. Nabízí široké sportovní vyžití pro všechny věkové generace.

1 hodnocení
Penzion Veritas

Nový čtyřhvězdičkový penzion Veritas se nachází na okraji malebné vinařské vesničky Vranovice. Vranovicemi prochází pět cyklostezek z nichž nejvýznamnější je cyklostezka Brno – Vídeň. Vranovice a jejich šiřoké okolí je vyhledávaným cílem mnoha cykloturistů.

1 hodnocení
Restaurace Za komínem

Restaurace Za komínem vznikla kompletní rekonstrukcí budovy zámečnické dílny bývalého Cukrovaru Židlochovice, jehož historie se datuje od roku 1838. Součástí restaurace jsou dva bary, kuchyně, bowling se čtyřmi dráhami a venkovní posezení. Kapacita restaurace je 50 míst, kapacita klubu 30 míst.

1 hodnocení
Stálá expozice kraslic

V expozici kraslic jsou soustředěny exponáty od mnoha borkovanských maléreček. Kromě samotných historických i současných kraslic můžete zhlédnout doprovodný film, který Vás seznámí se zajímavostmi obce a především pak s historií borkovanských kraslic i se způsobem jejich zdobení.

1 hodnocení
Třetí poločas

Třetí poločas je přátelská pivnice ležící jižně nedaleko Brna. Želešice, kde se pivnička nachází, patří mezi velmi oblíbenou síť zajímavých cyklotras, vedoucí malebným údolím říčky Bobravy.

3 hodnocení
Nebyla nalezena žádná data.

Zveme vás na vinařské stezky na VelkopavlovickoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg


Tip na výlet připravujeme.


 • 16. 6. 2022
  Rezervace cyklobusů

  Rezervace cyklobusů

   
  28. 3. 2022
  Cyklobusy 2022

  S finanční podporou Statutárního města Brna bude v roce 2022 vyprav...

   
  Všechny aktuality
 • červen 2022
  poútstčtsone
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  Všechny akce