Vinařská stezka Podluží

Délka trasy:
130 km
Povrch:
50 % silnice se slabým automobilovým provozem, 50 % cyklostezky a zpevněné cesty
Vhodné pro:
Celá trasa stezky je vhodná i pro méně zdatné cyklisty, nenáročná jsou i stoupání v okolí Nového a Starého Poddvorova.
Značení:
dopravní značky s kolem a sklepním žúdrem oranžové barvy
Nejvyšší bod:
260 m n. m.
Nejnižší bod:
154 m n. m.
Navštívíte místa

Břeclav, Hodonín, Moravská Nová Ves

Fotogalerie
 • 1.jpg

  0 10

 • 10.jpg

  1 10

 • 2.jpg

  2 10

 • 3.jpg

  3 10

 • 4.jpg

  4 10

 • 5.jpg

  5 10

 • 6.jpg

  6 10

 • 7.jpg

  7 10

 • 8.jpg

  8 10

 • 9.jpg

  9 10

Trasa stezky vede od jižní hranice Moravy rovinatou částí centrálního Podluží přes kopečky na okraji Kyjovské pahorkatiny v okolí Starého Poddvorova k severním vinařským oblastem Slovácka, kde vinice střídají rozlehlé lesní partie.

Hodnocení
Řadit dle:
Obecné hodnocení
Známka
Slovní hodnocení
Autor
Datum
Pozitivní
Pěkné Podluží!
Petr
29. 12. 2014 9:52:41
Přidat hodnocení
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné

 Security code
*Vaše hodnocení:

*Vaše známka:

Bylinkový ráj Sonnentor

Nabízíme zážitkovou exkurzi ve firmě na zpracování čajů a koření. Naši průvodci vás provedou provoněnými sklady i výrobními prostorami, kde můžete zhlédnout zrození nálevového čajového sáčku od výkupu bylinek až po samotnou výrobu.

5 hodnocení
Cyklosféra - ubytování

Cyklosféra je cyklistický multiplex umístěný na klidném, ale strategickém místě v areálu Břeclavského zámku. Zde se střetávají pěší i cyklistické stezky a proto je cyklosféra vyhledávaným cílem místních hostů i turistů. A snad i Vaším...

1 hodnocení
Hotel Imos*** Břeclav

V hezkém prostředí nově vybudovaného hotelu IMOS Vám nabízíme moderní dvoulůžkové a jednolůžkové pokoje, apartmány a pokoj pro invalidní občany.

2 hodnocení
Hotel Krystal

Hotel Krystal se nachází v blízkosti lázeňského města Hodonína, v oblasti Slovácko. Nabízíme ubytování pro jednotlivce i větší skupiny, pro které také zajistíme i posezení v našem vinném sklepě. Pro hosty, kteří by si chtěli po pěkném cyklovýletu odpočinout ve vířivé vaně, doporučujeme rezervovat si wellness apartmán.

1 hodnocení
Hotel Panon

Luxusní ubytování v blízkosti česko-slovenské hranice a na křižovatce sítě cyklostezek v okolí řeky Moravy. Hotel Panon nabízím možnost snídaní a večeří v restauraci umístěné v areálu i kompletní cykloturistický servis.

1 hodnocení
Nebyla nalezena žádná data.

Z Břeclavi ke zlatému kříži vinařství

Zdolávání členité vinařské stezky Podluží, která je široce rozkročená rovinami tohoto úrodného kraje, můžete začít v metropoli regionu Břeclavi. Krátký úsek po břehu řeky Dyje přechází u zahrádkářské kolonie na okraji města v cyklostezku, která vás přivede k velkomoravskému hradišti Pohansko s empírovým loveckým zámečkem ze začátku 19. století. Pokud se zde dáte doprava, dovede vás stezka k hranici s Rakouskem, kde se napouje na dálkovou tarsu EuroVelo 13. Při jízdě rovně pokračuje spanilá jízda lesem protkaným vodami až do Lanžhota, odkud se vinařská stezka vydává po silnici přes KosticeTvrdonice a Týnec do centrálního Podluží, cykloturisticky a vinařsky nejatraktivnějšího místa regionu.

Vinařské kolonie v Moravské Nové VsiMikulčicích či Prušánkách jsou ojedinělými ukázkami sklepní architektury a sídlem desítek znamenitých vinařů, kteří nabízí degustace vín a kompletní informační servis o vinařství a turistických zajímavostech oblasti. Nejlepší z nich jsou nositeli certifikace vinařské turistiky a najdete je ve všech zmiňovaných obcích. Alternativou k silničnímu průběhu stezky je její západní větev, která směřuje přes Starou Břeclav Hrušky.

Z Podluží až na Kyjovské Dolňácko 

V Moravské Nové Vsi se vinařská stezka Podluží větví. Západním průběhem směřuje přes prušánecké Nechory, kopečky Nového a Starého Poddvorova do Dolních Bojanovic; větev spojující Podluží Velkopavlovickem vede přes Moravský Žižkov do Velkých Bílovic. Bojanovské vinařství proslavil zejména opulentní Ryzlink rýnský, na ochranu před jeho paděláním vydal majitel panství v roce l738 zvláštní příkaz. Směs Ryzlinku rýnského s budínkou místního vinaře Jana Bohúna byla poctěna zlatou medailí, kterou vínu udělil rakouský císař František Josef I.

Za Dolními Bojanovicemi pokračuje trasa po cyklostezce a cestou po břehu Bojanovského rybníka směřuje k silnici Mutěnice-Hodonín. Po přejezdu silniční komunikace dospěje lesní doubravou do Dubňan a po silnici 3. třídy jste za chvilku v Ratiškovicích. Nenechte si ujít návštěvu nedalekého projektu KKK (na Kole po Kolejích ke Kanálu), který nabízí projížďku na železniční drezíně a prohlídku muzea ve vagóně mapující působení Tomáše Bati v regionu. Ratíškovický Slavín a vacenovské Žlébky jsou posledními sklepními koloniemi, než se vinařská stezka, která je ve Vacenovicích navzdory svému názvu již hluboko zakouslá do národopisné oblasti Kyjovské Dolňácko, vrací na Podluží. Podlužím nejen po vinařské stezce Pestré povrchy, kdy cyklostezku a atraktivní singletrack v blízkosti národní památky Váté písky střídá zpevněná i písčitá lesní cesta, jsou znakem úseku vedoucímu přes Rohatec do Hodonína. Ostatně cyklostezkou v blízkosti frekventované silnice vítá cyklisty i město ležící na břehu řeky Moravy a rodiště T.G. Masaryka.

Bezpečný, byť trochu nepřehledný, je i průjezd městem po cyklostezce a místních komunikacích. Hráz řeky, která dala vinorodému kraji jméno, můžete využít i pro cestu zpátky na jih. Jen částečně značená stezka po břehu Moravy nenese název vinařská, přesto je cyklistické splývání s jejím tokem až do Lanžhota romantickým zážitkem. Lákavost tohoto koridoru zvyšují přírodní lokality v blízkosti řeky a snadná dostupnost národní kulturní památky Valy či sklepních kolonií Výmol a Zátiší v Moravské Nové Vsi.

Pozvánkou do nejjižnější části České republiky, žírné krajiny osídlené již v době Velké Moravy, ať je vám zápis v kronice obce Prušánky: „Můžeme vidět, jak k Nechorám míří lidé se skloněnými hlavami, shrbení pod nákladem každodenních povinností. Mezi sklepy jako by vešli do začarované země, začnou se usmívat a rozvazuje se jim jazyk.“

Zveme vás na vinařské stezky na SlováckoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg

 

Tipy na výlet

Sklepy na Podluží

Strážnické a skalické vinohrady

 


 • 25. 2. 2019
  Jubileum oslaví FOR BIKES s osob...

  Tři dny od 29. do 31. března 2019 budou v pražských Letňanech vyhra...

   
  13. 4. 2018
  Do práce na kole - Do Brna míří ...

  ​Už posedmé připravuje Nadace Partnerství měsíc plný jízdy na kole,...

   
  Všechny aktuality
 • srpen 2020
  poútstčtsone
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  Všechny akce