Mikulovská vinařská stezka

Délka trasy:
84 km
Povrch:
50 % klidné silnice 3. třídy, 50 % cyklostezky a zpevněné terénní úseky
Vhodné pro:
Trasa vhodná pro všechny skupiny cyklistů, nenáročný profil, z drtivé většiny pohodlné asfaltové cesty bez automobilového provozu
Značení:
žluté dopravní značky s kolem a stylizovaným sklepním žúdrem zelené barvy
Nejvyšší bod:
279 m n.m.
Nejnižší bod:
159 m n.m.
Navštívíte místa

Mikulov, Valtice, Lednice, Dolní Věstonice, Pasohlávky

Fotogalerie

Uzavřený okruh kopíruje hranice Mikulovské vinařské podoblasti, převážně rovinatý průběh trasy rámují vody řeky Dyje, rybníků a Novomlýnských nádrží. Jižní část okruhu prochází Lednicko-valtickým areálem, u kolonády na Rajstně nad Valticemi vystoupá do své největší nadmořské výšky. Odtud pokračuje atraktivním terénním úsekem v blízkosti státní hranice a až do Nového Přerova sleduje signálku, vojenskou silnici podél bývalé železné opony.
 

Hodnocení
Řadit dle:
Obecné hodnocení
Známka
Slovní hodnocení
Autor
Datum
Pozitivní
Vinařské stezky jsou perfektní!
Luboš Kala
20. 8. 2013 13:26:05
Přidat hodnocení
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné

 Security code
*Vaše hodnocení:

*Vaše známka:

Apartmány U Čápa

Dva soukromé, prostorné a plně vybavené apartmány (5 a 6 lůžek) v Sedleci s vlastní kuchyní a koupelnou. Pro ty, co mají rádi klid, je k dispozici bazén s venkovním posezením a grilem, pro aktivnější cestovatele je ubytování s velkým úložným prostorem skvělým výchozím bodem pro cyklovýlety.

Bez hodnocení
Aqualand Moravia

Aqualand Moravia je nejmodernější zábavní centrum v České republice, ve kterém si přijdou na své děti i dospělí. Čeká na Vás 20 různých tobogánů a skluzavek.

1 hodnocení
Autokemp Merkur Pasohlávky

Tradiční turistické letovisko na břehu Novomlýnské nádrže. Veliké zařízení s množstvím hospůdek, kiosků, velká pláž přímo v kempu. Možnosti cykloturistiky v okolí.

1 hodnocení
Café FARA - kavárna

V nabídce Café Fara naleznete kávu připravenou školenými baristy, BIO ovocné a zeleninové šťávy, víno z Mikulovské vinařské oblasti a také něco k zahnání hladu z farní kuchyně. Věříme, že si vyberete a pochutnáte.

1 hodnocení
Café Fara - ubytování

Areál Café fara v Klentnici se v roce 2011 rozrostl o dřevěný penzion. Je Vám k dispozici 7 netradičně řešených pokojů, které jistě uspokojí Vaše nároky.

1 hodnocení
Nebyla nalezena žádná data.

Mikulov - Brod nad Dyjí (20 km)

Mikulova směrem na západ vede trasa Mikulovské vinařské stezky výhradně po cestách mimo silniční dopravu a poznání turistických i vinařských zajímavostí kraje nabízí už pár kilometrů od centra oblasti. Sklepní kolonie na tichém a zastíněném plácku U Rybníčka Březí je ukázkou sklepní moderny. Cihlové lisovny z 20. let minulého století tady tvoří jeden z nejpůsobivějších souborů vinařských staveb na Moravě.

Podél železniční trati pokračuje trasa okrajem Dobrého Pole, vinařské osady, jejíž sklepní kolonii protnete dříve než před stoupáním zastíní na chvíli vaše putování remízek. Přerovský vrch, mírná vyvýšenina osázená vinohrady, nabídne panoramatický pohled na Mikulov i ladná průčelí přerovských sklepů vybudovaných ve 30. letech minulého věku nad obcí, která se stala na téměř čtyři století domovem pracovitých a hrdých Chorvatů. Při vjezdu do obce opouští společný úsek s Mikulovskou vinnou stezkou odbočkou na Jeviškovku Greenway Praha–Vídeň, vinařská stezka míří do Novosedel.

Novosedly jsou vinařskou baštou Mikulovska a svá vína zde nabízí hned dva z nejznámějších moravských vinařů. Vynechat byste neměli ani prohlídku kostela sv. Ondřeje, jednu z mála staveb na Břeclavsku, která si zčásti zachovala původní románskou podobu.

Brod nad Dyjí - Pavlov (21 km)

Přes Brod a Horní nádrž vodního díla Nové Mlýny dospějete do Pasohlávek, rybářské obce a oblíbeného letoviska. Stezka pokračuje převážně otevřenou krajinou mezi vodami řek Jihlavy a Svratky, přes Ivaň a podél Střední novomlýnské nádrže do Strachotína, obce, s níž jsou spojeny počátky moravského vinařství. Zdejší vinařská kolonie poskytuje rozporuplný obraz vývoje sklepních staveb v posledních desetiletí i impozantní výhled na Pavlovské vrchy. Na druhém břehu nádrží vás čeká prohlídka Dolních Věstonic, jejichž středověkou minulost významně ovlivnili novokřtěnci. Archeologická expozice s korpulentní Venuší, habánské sklepy na Husím plácku a cenný mobiliář kostela Archanděla Michaela patří k památkám, jejichž návštěvu byste si neměli nechat ujít. Poslední obcí „vodního“ úseku Mikulovské stezky je barokní vinařská vesnička Pavlov. Náves a přilehlé ulice obce, kterou urbář v zápise z roku 1444 uvádí jako největší vinařskou obec mikulovského panství, jsou ukázkou selského baroka srovnatelnou s nejkrásnějšími stavbami tohoto zdobného stylu v jižních Čechách. Obecní vinotéka pod radnicí a naučná vinařská stezka v okolí obce jsou příležitostí přesvědčit se o šikovnosti místních vinařů.

Pavlov - Lednice (15 km)

Občerstveni i poučeni můžete vyrazit dál, do centra Lednicko-valtického areálu zbývá patnáct pohodových  kilometrů. Po klidné silnici přes Milovice a Bulhary, po břehu řeky Dyje a lesním úsekem před Lednicí je zvládnete za hodinu i s pozorováním rybářů nebo prohlídkou přírodní památky Pastvisko. Po prohlídce zajímavostí Lednice - novogotický zámek, oranžérie, romantické stavby v parku - využijte k obědu či občerstvení služeb zařízení Cyklisté vítáni, kde se postarají o vás i vaše kolo. Pokud chcete mít sbírku romantických staveb areálu, který je součástí kulturního dědictví UNESCO, kompletní, využijte krátkého úseku Velkopavlovické vinařské stezky a vydejte se po značkách stylizovaného sklepního žudra modré barvy lužním lesem k Janohradu, napodobenině zříceniny středověkého hradu postavené v roce 1807. Pro návrat do města můžete zvolit vodní cestu, až do zahrady lednického zámku vás i s kolem přepraví výletní loď.

Lednice - Mikulov (26 km)

Místem na trase Mikulovské vinařské stezky, které nemůžete minout, je Hlohovec. Na půl cesty mezi Lednicí a Valticemi leží obec znamenitých zpěváků, svébytného folklóru a opulentních vín. Dříve, než se o tom  přesvědčíte mezi sklepy Šulaperku, doporučuji krátkou zajíždku odbočením k Hraničnímu zámečku. Elegantní stavba na břehu Hlohoveckého rybníka tvořila v minulosti hranici mezi markrabstvím moravským a vévodstvím dolnorakouským. Dvě poslední zastávky na trase stezky, to je kousek slunné Itálie na jižním úpatí Pavlovských vrchů. Na trase Hlohovec - Valtice - Mikulov je kolo nejen sportovním náčiním, ale i prostředkem poznání ojedinělé architektury a bohaté multikulturní historie, která je otiskem ducha tolerance a štědré přírody kraje pod Pálavou.

Sídelní město Lichtenštejnů nabízí nejen architektonické zážitky, ale v podzemí valtického zámku i vinařskou expozici Salon vín, kde můžete ochutnat ze stovky nejlepších vzorků, které se v daném ročníku urodily na moravských a českých vinicích. Přiměřená degustace královského moku bude i vzpruhou před „horskou prémií“ kterou je stoupání ke kolonádě Reistna. Název další ze staveb Josefa Hardtmutha pro hraběte Jana Josefa I. z Lichtensteina je zkomoleninou staroněmeckého Reistenberg – česky kopec Chrastiny.

Na začátku závěrečných sotva deseti kilometrů se trasa stezky ještě naposledy dotkne česko-rakouské hranice, sjezd do Úval vystřídá stoupání nad obec a přes Sedlec směřuje do cíle v Mikulově. Dávná křižovatka kultur nabízí nespočet pamětihodností i příležitostí k odpočinku a osvěžení. Vinařská expozice v mikulovském zámku i doplnění znalostí o historii i současnosti moravského vinařství.

Zveme vás na vinařské stezky na Mikulovsko

 

Toto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg
  
 

Tipy na výlet

Charvátskými vinicemi na Starou horu

 


 • 25. 2. 2019
  Jubileum oslaví FOR BIKES s osob...

  Tři dny od 29. do 31. března 2019 budou v pražských Letňanech vyhra...

   
  13. 4. 2018
  Do práce na kole - Do Brna míří ...

  ​Už posedmé připravuje Nadace Partnerství měsíc plný jízdy na kole,...

   
  Všechny aktuality
 • září 2020
  poútstčtsone
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  Všechny akce